Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 18/12/2019

Ranking pomp ciepła powietrze-woda 2019

Ranking pomp ciepła powietrze-woda 2019 wykonany na podstawie listy BAFA pozwala ocenić kilkuletnie trendy w tym segmencie urządzeń. Lista BAFA jest stale aktualizowana i zawiera dane efektywności pomp ciepła. Wersja z 13 grudnia 2019 r. zawiera dane dla pomp ciepła różnego typu, m.in. dla 1715 pomp powietrze-woda oferowanych przez ponad 100 producentów. Są to więc dane reprezentatywne dla całego rynku


Ranking pomp ciepła powietrze-woda 2019: oferowane moce

Dane w zestawieniu BAFA muszą być potwierdzone w badaniach laboratoryjnych wartości efektywności COP oraz mocy grzewczej. Zestawienie podaje je dla różnych punktów pracy pompy ciepła powietrze/woda. Jest to istotne z uwagi na stosunkowo dużą zmienność parametrów pracy w zależności od temperatury powietrza będącym dolnym źródłem ciepła. Najczęściej porównuje się dane dla punkty pracy A2/W35 (powietrze 2 °C, woda grzewcza na zasilaniu z pompy ciepła 35 °C). Jednym z trendów rynkowych jest oferowanie coraz mniejszych mocy grzewczych urządzeń. Jest to szczególnie widoczne w najmniejszym zakresie mocy grzewczej – do 4 kW. W tym roku udział takich pomp ciepła w ofercie rynkowej wynosi 12%, a jeszcze 2012 roku 3 razy mniej. Takie pompy ciepła mogą być stosowane w małych budynkach o wysokim standardzie energetycznym, zgodnym np. z warunkami WT 2021. Stosuje się je także w układach hybrydowych modernizowanych budynków.

Efektywność pomp ciepła powietrze-woda

Intensywny rozwój technologiczny nastąpił szczególnie w tym rodzaju pomp ciepła. Jest to widoczne wyraźnie w rankingu pomp ciepła wykonanym z uwzględnieniem efektywności COP. Średnia efektywność pomp ciepła z listy BAFA z grudnia tego roku jest o ponad +5% wyższa niż w roku 2016. Nastąpił tutaj większy skok niż pomiędzy rokiem 2012 i 2016 (około +2,5%). Jest to skutkiem przede wszystkim powszechnego stosowania sprężarek inwerterowych, a także płynnie regulowanej wydajności wentylatorów i pomp obiegowych. Płynna regulacja mocy sprężarki w szerokim zakresie przekłada się dużą elastyczność pracy z utrzymaniem wysokiej efektywności COP.

Pompy ciepła z funkcją Smart Grid

Stale rozwijanym standardem jest funkcja Smart Grid. Etykieta SG-Ready wskazuje na to, że pompa ciepła może współpracować z tzw. sieciami inteligentnymi. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie opłacalności inwestycji. Pompa ciepła może wykorzystywać energię elektryczną z okresach niskiej stawki na jej zakup, a także blokować pracę w razie deficytu (za co operator sieci może przyznawać właścicielowi profity). Etykietę SG-Ready posiada obecnie 71% pomp ciepła powietrze-woda, jeszcze w 2017 roku było to 58%.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,