Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/11/2019

Błędy w montażu pomp ciepła powietrze/woda

Pompy ciepła powietrze/woda w wielu krajach zdominowały w ostatnich latach rynek urządzeń grzewczych. Zadecydowały tutaj względy ekonomiczne i ekologiczne. Sam wzrost popularności zastosowania pompy ciepła tego rodzaju zawdzięczają z kolei stosunkowo prostemu montażowi i relatywnie niskim kosztom inwestycji. W przeciwieństwie do bardziej popularnych kilka lat temu gruntowych pomp ciepła, pompy powietrzne nie wymagają prac przy wykonaniu dolnego źródła ciepła. Jest z nim po prostu powietrze, a nie sondy czy kolektor gruntowy. Mimo wszystko pojawiają się także w tym przypadku błędy w montażu pomp ciepła.


Błędy w montażu pomp ciepła powietrze/woda – jakie są powody?

W praktyce okazuje się, że powodem wielu błędów jest ignorowanie wymagań i wskazówek, jakie producenci zamieszczają w instrukcjach montażu i uruchomienia. Szczególnie początkujący instalatorzy pomp ciepła podchodzą czasem rutynowo do montażu tych urządzeń. Traktują je jak standardowe urządzenia grzewcze zapominając, że posiadają one szereg innych cech użytkowych. Już samo niezastosowanie się do wymagań transportu pompy ciepła może przynieść szkody. Nadmierne przechylenie urządzenia może prowadzić w efekcie do uszkodzeń w obiegu chłodniczym (np. zerwanie mocowań sprężarki, brak smarowania olejem zawartym w czynniku chłodniczym)

Błędy w doborze mocy grzewczej pompy ciepła

Pierwszym źródłem ewentualnych problemów w pracy pompy ciepła i skarg mieszkańców domu, mogą być błędy w doborze. Tego rodzaju problemy także mogą należeć do instalatorów, którzy w przypadku małych obiektów, często przejmują rolę doradcy klienta, a nawet projektanta. Podstawową różnicą w stosunku do kotła jest znaczna zmienność mocy grzewczej pompy ciepła. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej potrafi się ona obniżyć nawet o połowę w stosunku do wartości maksymalnej. Jeżeli nie zostało to odpowiednio wzięte pod uwagę, to przy najniższych temperaturach zewnętrznych, może dochodzić do niedogrzewania pomieszczeń. W nowych lub głęboko zmodernizowanych budynkach, pompa ciepła powietrze/woda z powodzeniem może stanowić samodzielne źródło ciepła. Należy tylko uwzględnić zastosowanie dodatkowej grzałki elektrycznej, którym najczęściej jest wbudowany elektryczny podgrzewacz przepływowy wody grzewczej. Jego praca jest potrzebna nie więcej niż przez 5-10% czasu trwania sezonu grzewczego.

Skutki błędów w montażu pomp ciepła powietrze/woda?

Do skutków błędów montażowych pomp ciepła może należeć nadmierna głośność pracy. Trzeba jednak przyznać, że dla współczesnych pomp ciepła to ryzyko zostało znacząco obniżone. Specjalne rozwiązania konstrukcyjne jak np. Sound Safe System obniżyły do minimum emisję dźwięków i drgań z pomp ciepła. Dzięki temu już w odległości 2-3 metrów słyszalna jest praca jak dla małego domowego wentylatora. Problem głośności może powstawać dla niekorzystnych warunków zabudowy, np. we wnękach, które powodują wzmocnienie emisji hałasu. Niski poziom głośności jest także wynikiem stosowania obecnie cichych sprężarek inwerterowych, a także wentylatorów o płynnie regulowanej prędkości obrotowej. Większego znaczenia nabiera zapewnienie skutecznego odprowadzania kondensatu. Ciepło odbierane z parownika pompy ciepła powoduje skraplanie zawartej w nim wilgoci. Może ona zamarzać i nadmiernie obladzać parownik. Oblodzenie parownika jest naturalnym stanem eksploatacji, ale musi być szybko usuwane w funkcji automatycznej i nie blokować na dłużej pracy pompy ciepła.

Kategoria: Tagi: , , , , ,