Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 26/10/2019

Jakie oszczędności z termomodernizacji domu można uzyskać?

Termomodernizacja domu staje się w ostatnim czasie koniecznością dla istniejących domów o bardzo różnym stanie technicznym i standardzie energetycznym. Po części wynika to z samej potrzeby obniżenia kosztów ogrzewania i odciążenia budżetu wydatków domowych. Coraz bardziej też mieszkańcy takich domów są świadomi, że ogrzewanie kotłami na paliwa stało jest i nieekonomiczne i przede wszystkim nieprzyjazne środowisku naturalnemu. Kluczową kwestią pozostaje jakie można uzyskać oszczędności z termomodernizacji i jakie prace należy podjąć w pierwszej kolejności.


Termomodernizacja domu – jakie zakresy prac można wyróżnić?

W zakresie termomodernizacji znajduje się bardzo wiele czynności. Kolejność ich podejmowania zależy od wielu indywidualnych czynników. Bardzo często pierwszym krokiem jest wymiana stolarki okiennej oraz montaż izolacji cieplnej. Takie prace pozwalają obniżyć zdecydowanie straty cieplne. Nie zapewnią one jednak radykalnego obniżenia zużycia ciepła przez stare źródło ciepła o bardzo niskiej efektywności energetycznej. Dopiero wymiana kotła na nowy lub na pompę ciepła pozwoli uzyskać oczekiwany efekt obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Zakres prac termomodernizacyjnych obejmuje także poprawę stanu technicznego rur i armatury. Należy do nich też zaliczyć kontrolę i poprawę jakości działania regulatorów i tych elektronicznych i mechanicznych.

Oszczędności z termomodernizacji – porównanie potencjałów oszczędności

Ustalenie kolejności prac modernizacyjnych oraz ich zakresów może być trudne. Pod uwagę bierze się zwykle koszty inwestycji, złożoność prac, ale także aktualnie dostępne dotacje. Pewnym ułatwieniem może być zestawienie przygotowane przez agencję SAENA (Sächsische Energieagentur – SAENA GmbH). Wskazuje ono na potencjały oszczędności jakie leżą po stronie systemu ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej, a także samego źródła ciepła. Szereg prac jest stosunkowo prostych i niedrogich, a jednocześnie może przynieść widoczne efekty.

Oszczędności z termomodernizacji po stronie źródła ciepła

Wysoki potencjał oszczędności z termomodernizacji leży po stronie źródła ciepła. Jego wymiana na nowe oznacza często obniżenie zużycia ciepła o 20-40%. Jest to skutkiem nie tylko wyższej sprawności nowoczesnego urządzenia, ale także znacznie większej elastyczności pracy i niższych strat ciepła. Ale oszczędności uzyskuje się także poprzez kontrolę i poprawę jakości spalania, redukcję nadmiernej ilości powietrza do spalania. W przypadku kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na temperatury robocze wody grzewczej.

Uwaga na syndrom chorego budynku!

Nie wolno zapomnieć o tym, że nie tylko ważne są same oszczędności z termomodernizacji, ale także zapewnienie komfortu cieplnego i dobrej jakości powietrza wewnętrznego. Sam komfort cieplny będzie na pewno wyższy i łatwy do uzyskania. Zastosowanie izolacji cieplnej przegród i wymiana okien spowoduje podwyższenie temperatury na ich powierzchniach wewnętrznych. A to odgrywa wysokie znaczenie dla poczucia komfortu cieplnego. Decyduje to o temperaturze odczuwalnej przez człowieka, a także pozwala obniżyć temperaturę powietrza wewnątrz. Zwiększenie szczelności powietrznej budynku może doprowadzić w krótkim czasie do tzw. syndromu chorego budynku. Będzie to skutkiem ograniczenia do minimum ilości powietrza wentylacyjnego. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej w domach istniejących było jeszcze nie tak dawno niemożliwe lub znacznie utrudnione. Dopiero opracowanie systemu wentylacji zdecentralizowanej pozwoliło na to, aby w łatwy sposób zastosować wentylację mechaniczną dla obiektów modernizowanych.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,