Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/10/2019

Błędy w instalacjach fotowoltaicznych – jak ich unikać?

Zainteresowanie posiadaniem własnego źródła energii elektrycznej wzrosło znacznie w ostatnich latach. Powodów jest wiele – zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej, popularyzacja stosowania pomp ciepła i klimatyzacji, ale także coraz niższe koszty inwestycyjne (zł/kWp). Skutkiem tego jest duże zapotrzebowanie na usługi w montażu instalacji fotowoltaicznych. Przekłada się to jednak czasami na zatrudnianie niedoświadczonych i nierzetelnych wykonawców. Skutkiem tego mogą być błędy w instalacjach fotowoltaicznych powstałe na etapie doboru i montażu.


Błędy w instalacjach fotowoltaicznych – jakie są popełniane najczęściej?

Szczegółowe statystyki błędów w instalacjach PV są znane dzięki zakładom ubezpieczeń. W krajach Europy Zachodniej jest to powszechna usługa. Instalacje fotowoltaiczne są ubezpieczane na wypadek awarii. Jak się okazuje, do ich najczęstszych powodów należy nieodpowiednia ochrona odgromowa oraz przepięciowa. Również jednym z głównych powodów awarii pozostają błędy w obrębie systemów mocujących. Do najrzadszych powodów uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych należy wbrew niektórym przypuszczeniom pożar.

Na czym polegają błędy w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu?

Problemy w tym zakresie wynikają głównie z powodu samodzielnej kompletacji systemów mocowania. Uznani producenci fotowoltaiki dostarczają kompletne zestawy PV, gdzie komponenty są dostosowane do współpracy, a systemy mocujące dobrane dla konkretnych warunków zabudowy. Błędy pojawiają się np. przy zastosowanie nieodpowiednich haków. Jeżeli wykonawca nie dostosuje ich kształtu do rodzaju dachówki czy innego pokrycia dachu, to może to łatwo doprowadzić do szkód. Opieranie się haków na dachówkach może je deformować, a w przypadku dachówek ceramicznych może prowadzić do ich pęknięć. Powodem nadmiernych odkształceń elementów mocowań może być za mała ilość dobranych haków. Sytuacja będzie groźniejsza w rejonach o zwiększonych opadach śniegu lub z występującymi silnymi wiatrami. Elementy mocujące kompletowane pojedynczo mogą być nieodpowiednich rozmiarów i wytrzymałości. Należy unikać takich sytuacji, a w razie konieczności konsultować dobór z producentem lub dostawcą.

Ochrona odgromowa i ochrona przepięciowa instalacji fotowoltaicznej

Sam fakt zabudowy instalacji PV na domu, nie zwiększa ryzyka uderzeń pioruna. Ewentualne wyładowania zagrażać mogą jednak elementom instalacji, co może narażać właściciela na zbędne koszty napraw czy wymiany. Jeżeli w budynku istnieje już instalacja odgromowa, to panele PV muszą się znaleźć w jej obrębie ochrony. Jest to szczególnie istotne przy zabudowie na dachu płaskim, a także dachu skośnym z pokryciem metalowym. W instalacji muszą się także znaleźć wymagane zabezpieczenia przepięciowe. Wysokie znaczenie odgrywa też prowadzenie przewodów prądowych i wyrównawczych oraz ich łączenie. Same inwertery (falowniki) oraz wszelkie tablice rozdzielcze i wyłączniki należy montować wyłącznie na niepalnych powierzchniach. Styki elektryczne nie mogą pozostawać luźne, aby uniknąć iskrzenia i wypalania.

Należy zaznaczyć, że doświadczeni producenci fotowoltaiki posiadają rozwiązania dedykowane dla ściśle określonych warunków zastosowania. Różnice polegają tutaj zarówno na rodzajach budynków, warunkach zabudowy, jak i wielkości instalacji PV. Końcowy efekt zależy jednak od rzetelności i staranności wykonania instalacji przez firmę wykonawczą.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , ,