Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/09/2019

Pompa ciepła na dachu budynku

Pompa ciepła na dachu domu jest rzadziej spotykanym wariantem zabudowy tego rodzaju urządzenia. Najczęściej pompę ciepła powietrze/woda instaluje się bezpośrednio przy ścianie lub na ścianie budynku. Jednak wariant zabudowy na dachu może być w niektórych sytuacjach zalecany lub nawet jedyny do wyboru. Wiąże się to jednak z dodatkowymi wymaganiami, jakie należy wziąć pod uwagę na etapie projektu inwestycji.


Pompa ciepła na dachu – dla jakiego rodzaju budynku?

Pierwszym kryterium wyboru wariantu zabudowy pompy ciepła na dachu musi być konstrukcja budynku. Pomimo ogromnego rozwoju technologicznego jaki nastąpił w ostatnich latach w segmencie pomp typu powietrze/woda, nadal mogą one stanowić źródło hałasu i drgań. Dlatego z zabudowy na dachu należy wykluczyć budynki o lekkiej konstrukcji. Dotyczy to także budynków masywnych, ale z lekką konstrukcją dachu lub stropu. Pompa ciepła może być zainstalowana na masywnym zwykle płaskim dachu, z zastosowaniem dodatkowych płyt fundamentowych i podstaw wibroizolacyjnych.

Jakie są korzyści z zabudowy pompy ciepła na dachu domu?

Oddalenie pompy ciepła od otoczenia budynku pozwala obniżyć poziom głośności w jego otoczeniu. Jest to istotne, gdy domy znajdują się w gęstej zabudowie na małych działkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że współczesne pompy ciepła stały się znacznie cichsze w pracy. Na rynku są dostępne takie urządzenia, dla których wystarczy nie więcej niż 3-5 metrów odległości, aby poziom ciśnienia akustycznego na granicy posesji nie przekraczał dopuszczalnych 40 dB(A). Zabudowa pompy ciepła na dachu będzie korzystna przy specjalnych wymaganiach estetycznych, jak np w przypadku modernizacji budynków zabytkowych. Można też mówić o korzyściach z uwagi na brak dostępu osób postronnych do urządzenia (np. w centrach miast). Mniejszy także powinien być wpływ zanieczyszczeń na stan parownika pompy ciepła położonej wysoko ponad terenem.

O czym należy pamiętać jeszcze przy zabudowie pompy ciepła na dachu?

Już na etapie wyboru firmy instalacyjnej trzeba wziąć pod uwagę, aby posiadała ona uprawnienia do prowadzenia prac na wysokości. Sama lokalizacja urządzenia na dachu musi uwzględniać wymagania bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. potrzeby zachowania odstępów co najmniej 2 metrów od krawędzi dachu, świetlików i innych przeszkód. Bardzo ważna pozostaje kwestia zapewnienia odpływu skroplin powstających podczas pracy w trybie odszraniania parownika. W tym celu stosuje się elektryczne kable grzejne, które pozwalają na swobodny spływ skroplin z dachu do rynien. Nie zaleca się zabudowy pomp ciepła na dachach budynków położonych w strefach zwiększonych opadów śniegu. Pomimo zachowania odstępu od dachu, nawiewany śnieg może utrudniać lub wręcz blokować przepływ powietrza przez pompę ciepła. Obniży to efektywność pracy lub wręcz ją uniemożliwi.

 

Kategoria: Tagi: , , , , ,