Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/08/2019

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła jeszcze kilka lat temu wydawała się być trudną do uzasadnienia. Węgiel należał do tanich paliw, a pompy ciepła kojarzyły się jako urządzenia przeznaczone do pracy jedynie w nowych budynkach. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie w ostatnim czasie. W budowie pomp ciepła nastąpił znaczący postęp technologiczny. Ceny węgla nie należą już do niskich. Do tego doszedł wzrost świadomości ekologicznej i skutków jakie niesie ze sobą spalanie paliw stałych.


Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła, a koszty ogrzewania

Ceny węgla nie należą już do niskich jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jeżeli do tego doda się niską sprawność kotłów na paliwa stałe, to okaże się, że argument niskich kosztów ogrzewania kotłem węglowym stał się nieaktualny. Tym bardziej, że w przypadku pompy ciepła można wybrać korzystną 2-strefową taryfę zakupu energii elektrycznej. O ile w normalne 1-strefowej taryfie (G11) koszt energii elektrycznej wynosi aktualnie około 0,55 zł/kWh brutto, to w taryfie 2-strefowej (G12w) może wynieść około 0,45 zł/kWh brutto. Innym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji pompy ciepła jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Korzystne warunki współpracy z siecią elektroenergetyczną, a także dotacje powodują, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Koszty energii elektrycznej dla domu mogą się obniżyć niemal do zera. Oznacza to, że właściciel domu ponosi opłaty tytułem kosztów stałych za korzystanie z sieci elektroenergetycznej. Niezależnie od wielkości domu jednorodzinnego i zużycia energii nie powinny być one wyższe niż 200-250 zł/rok.

Pompa ciepła i grzejniki?

Znaczący postęp w budowie szczególnie pomp ciepła typu powietrze/woda spowodował, że są one przystosowane do pracy w modernizowanych systemach ogrzewania. Nowoczesne pompy ciepła potrafią pracować w szerokim zakresie mocy i temperatur zewnętrznych nawet poniżej -20 oC. W nowych budynkach mogą pracować w pełni samodzielnie, także w trybie monowalentnym. Z kolei w budynkach modernizowanych, jest możliwa ich samodzielna praca w trybie monoenergetycznym. Pompy ciepła posiadają obecnie wbudowany przepływowy podgrzewacz elektryczny (grzałka). Dzięki temu przy zwiększonych potrzebach grzewczych, zapewnia się okresowe wsparcie pompy ciepła.

Innym wariantem jest układ tzw. ogrzewania hybrydowego. Pompa ciepła stanowi wówczas podstawowe  źródło ciepła. Drugie źródło ciepła jakim jest kocioł (np. pozostawiony w domu po modernizacji) stanowi dodatkowe szczytowe urządzenie grzewcze. Ogrzewanie hybrydowe jest wygodne w użytkowaniu jeśli dodatkowe urządzenie może pracować w pełni automatycznie (np. kocioł gazowy). W przypadku kotła węglowego jest to już niestety rozwiązanie mało komfortowe, nieekonomiczne i nieekologiczne.

Wymiana kotła węglowego, a efekt ekologiczny

Spalanie paliw stałych jest jednym z głównych powodów utrzymywania się złej jakości powietrza w sezonie grzewczym. Zastosowanie pompy ciepła pozwala zdecydowanie poprawić tą sytuację. Co prawda pompa ciepła korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowni, jednak jej wytwarzanie wiąże się z nieporównywalnie niższymi emisjami zanieczyszczeń w porównaniu do spalania węgla w małych lokalnych źródłach ciepła. Z kolei pompa ciepła cechuje się zerową lokalną emisją zanieczyszczeń. A więc w miejscu jej zabudowy nie ma żadnych emisji zanieczyszczeń. Gdyby doszło do wymiany kotłów węglowych na osiedlu domów jednorodzinnych, to w jednym momencie zlikwidowany został by problem smogu w tej lokalizacji.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , , , ,