Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/08/2019

Schemat wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Schemat wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym określa przede wszystkim jakie komponenty są konieczne do zastosowania. Sama centrala wentylacyjna pozostaje tutaj stałym elementem systemu. Różnice w schematach wentylacji będą w głównej mierze wynikać z rodzaju zastosowanych elementów w układzie rozprowadzenia powietrza. Poza prostymi układami, w schematach mogą się znaleźć np. skrzynki rozprężne, skrzynki rozdzielcze powietrza, przepustnice, nagrzewnice, chłodnice itp.


Schemat wentylacji mechanicznej, a zabudowa rekuperatora

Na schemat wentylacji nawiewno-wywiewnej w domu jednorodzinnym decydujący wpływ będzie odgrywać miejsce zabudowy rekuperatora. Tradycyjnie instalowane na poddaszu, pozwalają łatwo rozprowadzić przewody powietrzne. Rozgałęzienia najczęściej wykonywane są tutaj z zastosowaniem trójników, a same przewody powietrzne prowadzone na podłodze poddasza. Coraz częściej jednak rekuperator znajduje miejsce obok innych urządzeń na najniższej kondygnacji domu. Wynika to z dążenia do ograniczania miejsca zabudowy dla urządzeń technicznych, ale również wygody montażu i serwisu. W takich przypadkach główne pionowe przewody powietrzne prowadzi się w szachtach lub bruzdach ściennych. Przewody poziome można schować w stropie podwieszonym, ale także w posadzkach. Zmniejszeniu przekrojów przewodów powietrznych sprzyja stosowanie skrzynek rozprężnych i jednocześnie rozdzielających. Upraszczają one schemat wentylacji mechanicznej dlatego że wszystkie odchodzące lub dochodzące przewody podłączone są do wspólnego punktu.

Schemat wentylacji mechanicznej domu z pompą ciepła “all in one”

Nowej generacji pompy ciepła o budowie typu “all in one” zawierają wszystkie elementy systemu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wszystkie media – po stronie wody grzewczej, użytkowej a także powietrza dochodzą wówczas do jednego urządzenia, którym jest pompa ciepła “all in one”. Dzięki temu schemat wentylacji domu staje się uproszczony, zawierając informacje o samym rozprowadzeniu przewodów powietrza. Rekuperator mieści się wewnątrz pompy ciepła. Dodatkowo możliwa jest tutaj pełniejsza integracja systemów. Ciepło usuwane z powietrzem zużytym (za rekuperatorem) może być jeszcze wykorzystane przez pompę ciepła.

Wentylacja zdecentralizowana jako szczególny wariant wentylacji nawiewno-wywiewnej

Szczególnym przypadkiem wentylacji nawiewno-wywiewnej jest tzw. wentylacja zdecentralizowana. Znajduje ona zastosowanie głównie w budynkach starszego typu poddawanych modernizacji. Nie występują tutaj przewody powietrza, a wyłącznie pojedyncze współpracujące ze sobą minicentrale wentylacyjne. Schemat wentylacji jest w takim przypadku ogranicza się do rozmieszczenia tych urządzeń w przegrodach zewnętrznych budynku.

Kategoria: Tagi: , , , ,