Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/06/2019

Jak ograniczać skutki wzrostu kosztów cen paliw i energii?

Wzrost cen energii i paliw i może wpływać na koszty utrzymania domu lub mieszkania. Można tego jednak unikać na wiele sposobów. Przede wszystkim kluczową rolę pełni zapewnienie wysokiego standardu energetycznego budynku oraz  źródła ciepła i całego systemu. Ograniczanie kosztów eksploatacji budynku jest możliwe na drodze optymalizacji nastaw automatyki, czy zmianie złych nawyków mieszkańców.


Wzrost cen energii w ostatnich latach

Wbrew niektórym opiniom, koszty zakupu energii elektrycznej (a także niektórych paliw) nie zwiększyła się w ostatnich latach. Pokazuje to przykład domu z pompą ciepła, gdzie w latach 2012 do 2015, cena 1 kWh zmniejszyła się o -10%. Zastosowana wówczas była podstawowa taryfa 1-strefowa G11. Według danych GUS w ostatnich latach zmniejszył się także udział kosztów utrzymania domu lub mieszkania. Koszty zakupu nośników energii stanowiły wcześniej ponad 20% budżetów domowych. W 2018 roku udział ten obniżył się do 18,3%. Stabilne ceny dotyczą energii i paliw dostarczanych z sieci, ponieważ ich zakup oparty jest na długoterminowych umowach z dystrybutorami.

Recepta na wzrost cen energii – zmiana taryfy

Szybkie i łatwe do uzyskania rezultaty daje zmiana taryfy zakupu energii elektrycznej. Ma to przede wszystkim uzasadnienie w budynkach 1-rodzinnych z pompą ciepła. Możliwość przesuwania pracy urządzeń na okres tzw. strefy poza szczytowej, pozwala obniżyć koszty zakupu energii. Zmiana taryfy na 2-strefową G12w pozwoliła na wyraźne zmniejszenie kosztów zakupu energii. W porównaniu do 2012 roku wyniosło ono aż -31% (2018/2019 r.). Warunkiem uzyskania korzystnej ceny zakupu energii jest odpowiedni rozłożenie zużycia energii pomiędzy porę szczytu i poza szczytem. Okres poza szczytem to dni wolne od pracy i weekendy oraz wybrane pory dni roboczych. Zużycie połowy energii w tym okresie, pozwala uzyskać niższą średnią cenę 1 kWh energii w porównaniu do ceny dla taryfy 1-strefowej G11.

Kategoria: Tagi: , , , , , , ,