Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/04/2019

Pompa ciepła All in One – budowa i działanie

Jedno z najnowszych rozwiązań na rynku stanowi pompa ciepła All in One. Taki rodzaj urządzenia może zawierać kilka komponentów, które tradycyjnie instalowane były w domu oddzielnie. Poza samą pompą ciepła służącą do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wbudowany może także rekuperator. Połączenie wszystkich komponentów w jednym urządzeniu (all in one – “wszystko w jednym”) przynosi szereg korzyści. Wiąże się to m.in. z oszczędnością miejsca zabudowy w domu.


Pompa ciepła All in One – idealne rozwiązanie dla nowego domu

Kompaktowa pompa ciepła typu All in One może być zastosowana w każdym rodzaju budynku – nowym lub modernizowanym, mieszkalnym lub usługowym, itd. Pozostaje to kwestią doboru wielkości urządzenia w stosunku do potrzeb cieplnych i ilości powietrza wentylacyjnego. Stanowi jednak idealne rozwiązanie dla nowych domów, w których ogranicza się do minimum powierzchnię gospodarczą. Często nawet rezygnuje się z budowy pomieszczenia kotłowni. Może to później utrudniać zaprojektowanie i zainstalowanie systemu grzewczo-wentylacyjnego.

Dotyczy to chociażby domów budowanych obecnie zgodnie z wymogami Warunków Technicznych WT 2017 lub WT 2021. Zarówno z samych warunków WT  jak i dla zapewnienia wysokiej jakości powietrza i komfortu cieplnego, w takich budynkach wynika konieczność stosowania wentylacji mechanicznej. Znalezienie miejsca dla zabudowy rekuperatora i rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych może być niełatwym zadaniem. Stąd też koncepcja umieszczenia pompy ciepła, zasobnika wody użytkowej, rekuperatora i osprzętu całego systemu w jednym miejscu budynku zdecydowanie ułatwi zadanie architektowi, projektantowi i instalatorowi.

Modułowa budowa i łatwość konfiguracji pompy ciepła All in One

Nowoczesna pompa ciepła All in One budowana jest w sposób modułowy. Ułatwia to transport urządzenia na miejsce zabudowy. Jednocześnie pozwala na szybkie i swobodne dostosowanie do warunków zabudowy. Można zdecydować np. o usytuowaniu czerpni i wyrzutni powietrza wentylacyjnego, a także wyprowadzeniu i doprowadzeniu powietrza z/do budynku. Koszty prac montażowych mogą być wysokie przy trudności znalezienia firmy instalacyjnej dla szerokiego zakresu prac. Zastosowanie pompy ciepła All in One stanowi tutaj dogodne rozwiązanie. W maksymalnym stopniu skraca i ułatwia prace instalacyjne. Montaż pompy ciepła i wentylacji mechanicznej odbywa się na zasadzie łączenia modułów.

 

Kategoria: Tagi: , , , ,