Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 26/02/2019

Gdzie zamontować rekuperator w domu?

Gdzie zamontować rekuperator w domu jednorodzinnym? Takie pytanie pojawia się nierzadko, w sytuacji gdy budowany dom ma stosunkowo niewielką powierzchnię i jest pozbawiony tradycyjnych pomieszczeń – kotłowni, czy strychu. Wymagania w zakresie efektywności energetycznej domów stale wzrastają. System wentylacji mechanicznej z kontrolowaną ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego staje się już standardem. Wynika to z konieczności spełnienia warunków WT 2017 i WT 2021.


Wentylacja scentralizowana, czy zdecentralizowana?

Rekuperator należy do grupy rozwiązań wentylacji scentralizowanej. W jednym miejscu dokonuje się wymiana ciepła i wymuszenie przepływów powietrza. Niezbędny jest układ przewodów powietrznych rozprowadzonych po wszystkich pomieszczeniach budynku. Takie rozwiązanie można uznać za standard w nowych budynkach, które mają spełniać np. warunki techniczne WT 2017 lub WT 2021. Trudniejsza sytuacja wystąpi w budynkach modernizowanych. Prowadzenie przewodów powietrznych o stosunkowo dużych polach przekroju może być w ich przypadku niemożliwe. Stąd też powstało rozwiązanie w postaci wentylacji zdecentralizowanej.

Taki układ składa się kilku mini-central wentylacyjnych. Są one instalowane bezpośrednio w ścianach zewnętrznych. Układ sterowania wymusza pracę takich central wentylacyjnych raz jako nawiewnych, a raz jako wywiewnych. Wbudowany w centrali akumulacyjny wymiennik ciepła pełni rolę rekuperatora. W przypadku wentylacji zdecentralizowanej nie ma dylematu przy wyborze miejsca zabudowy rekuperatora. Ale jest to rozwiązanie o niższej efektywności energetycznej i pewnych ograniczeniach w działaniu. Stąd należy je traktować jako rozwiązanie korzystne do stosowania w budynkach modernizowanych, bądź też apartamentach itp.

Gdzie zamontować rekuperator w domu parterowym?

Współczesne rekuperatory dobrej klasy technicznej należą do urządzeń cichych w pracy i o zwartej budowie. Z tego względu można je instalować w pomieszczeniach użytkowych takich jak np. kotłownia, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze itp. W zasadzie głównym wymaganiem jest, aby było to pomieszczenie suche, lekko przewiewne i z temperaturą powyżej 10 °C. Rekuperator powinien być zamontowany tak, aby przewody powietrza zewnętrznego i usuwanego były możliwe krótkie. Obniży to opory przepływu powietrza i pozwoli zapewnić wymaganą wydajność rekuperatora przy niskim zużyciu energii.

Gdzie zamontować rekuperator w domu piętrowym?

Częstym miejscem zabudowy rekuperatora jest poddasze domu. Jest to zwykle miejsce niewykorzystywane i pozwalające na swobodne prowadzenie przewodów wentylacyjnych. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na prawidłowe rozmieszczenie czerpni i wyrzutni powietrza. Nie można dopuścić do pobierania zanieczyszczeń czy zapachów z powietrzem pobieranym w czerpni. Nie można też dopuścić do pobierania powietrza już usuniętego z budynku. Stąd trzeba zapewnić odstęp ochronny pomiędzy czerpnią i wyrzutnią, zabudowując je najlepiej na różnych ścianach budynku.

Specjalne wersje rekuperatorów

Oprócz wentylacji zdecentralizowanej można spotkać także inne nietypowe wersje rekuperatorów. Jednym z nich są rekuperatory o obniżonej wysokości przeznaczone do zabudowy np. w stropie podwieszonym. Pozwala to zastosować wentylację mechaniczną w małych domach, a nawet mieszkaniach i apartamentach (o ile nie koliduje to z wentylacją naturalną budynku). Najnowszym trendem są urządzenia grzewczo-wentylacyjne typu “all-in-one”. Zawiera ono np. pompę ciepła monoblok, podgrzewacz wody użytkowej i rekuperator. Zaletą są kompaktowe wymiary i możliwość umieszczenia głównych elementów domu w jednym miejscu. Dodatkowo wbudowany rekuperator daje możliwość odzysku ciepła przez pompę ciepła monoblok z powietrza usuwanego z budynku.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , ,