Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 28/02/2019

Fotowoltaika z akumulatorami czy bez?

Wiele osób zainteresowanych wytwarzaniem energii elektrycznej zadaje pytanie: fotowoltaika z akumulatorami czy bez? Nie znając w pełni realiów technicznych i ekonomicznych, często pierwszy wybór rodzaju instalacji fotowoltaicznej (PV) zakłada magazynowanie energii na miejscu. Taka koncepcja kojarzy się z uzyskaniem niezależności od dostawców energii z sieci i oszczędnościami. Optymalny dobór fotowoltaiki będzie jednak ściśle uzależniony od bieżących cen komponentów i energii elektrycznej. Kluczowe będą także warunki na jakich można magazynować energię w sieci.


Fotowoltaika z akumulatorami czy bez – zależnie od typu budynku

Dla najczęściej spotykanych potrzeb – zasilania energią elektryczną domów mieszkalnych, zastosowanie akumulatorów będzie utrudnione. Duże zużycie energii w takim obiekcie nie pozwoli na magazynowanie jej w istotnej ilości. To znaczy – taka instalacja była by zbyt duża i kosztowna aby zapewnić nawet częściową niezależność od dostawcy energii z sieci. Koszt zakupu dużego akumulatora spowoduje wzrost kosztów inwestycji o około 40-50% (instalacje PV z przedziału mocy rzędu 4-8 kW). Niektórzy decydują się na zastosowanie instalacji PV o małej mocy rzędu 1-2 kWp. Wówczas pozwala ona bieżące wykorzystywanie produkowanej energii i magazynowanie niewielkiej ilości w mały akumulatorze. Instalacje typu OFF-GRID (wyspowe, niezależne od sieci) można częściej spotkać w budynkach użytkowanych okresowo. Mogą być to np. domy letniskowe, gdzie taka instalacja zasila np. oświetlenie.

Kiedy warto stosować akumulatory dla fotowoltaiki?

Zastosowanie akumulatorów stało się bardziej popularne w niektórych krajach, gdzie ogranicza się ilość energii oddawanej do sieci. Przykładowo w Niemczech, moc oddawana do sieci nie może przekraczać 70% maksymalnej mocy instalacji PV. Oznacza to, że 30% wytwarzanej chwilowo energii trzeba zużyć na miejscu, bądź też zostanie ona utracona. Zagospodarowanie takiej nadwyżki energii może być problematyczne. Taka sytuacja będzie występować najczęściej w ciągu dnia pod nieobecność mieszkańców domu. Skutecznym rozwiązaniem będzie mógł być tutaj akumulator energii. Zgromadzoną nadwyżkę energii można wykorzystać wieczorem lub w późniejszym czasie.

Taka instalacja nie będzie jednak w pełni instalacją OFF-GRID. Można tu mówić o hybrydowej instalacji fotowoltaicznej. Współpracuje ona zasadniczo z siecią elektroenergetyczną, ale dodatkowo także z akumulatorem. W instalacji tego typu musimy zastosować odpowiedni rodzaju inwertera do rozszerzonej współpracy – z siecią i akumulatorem. W aktualnych warunkach Polski (stan na 02.2019) operatorzy sieci energetycznej nie ograniczają mocy oddawanej do sieci energii. Dokonywane jest jedynie rozliczanie energii oddawanej z instalacji PV na zasadzie bilansowania w okresie 12 miesięcy.

Co prawda korzystniej jest jeśli więcej energii zużyje się na miejscu w budynku, nie oddając jej do sieci. Jednak koszt akumulatorów będzie tutaj na tyle wysoki, że trudno będzie wykazać korzystny efekt ekonomiczny. Operator sieci za każdą 1 kWh energii oddanej do sieci odda nam później 0,8 kWh energii (instalacje o mocy do 50 kWp). Można to uznać za sprawność magazynu energii, wynoszącą 80%, ale jednocześnie nie ponosimy kosztów zakupu, konserwacji, napraw i wymiany tego rodzaju akumulatora.

Kategoria: Tagi: , , , , ,