Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 31/01/2019

Koszty ogrzewania pompą ciepła przy zmianie taryfy

Koszty ogrzewania pompą ciepła należą do najniższych, co pokazuje przykład domu jednorodzinnego. Przy podwyższonych wymaganiach komfortu cieplnego, w domu o powierzchni ogrzewanej 210 m2, wynoszą one niecałe 1100 zł/rok. Należy do tego dodać koszty energii elektrycznej dla chłodzenia budynku, pracy rekuperatora oraz dla podgrzewania wody użytkowej. Razem z nimi, koszty zakupu energii wyniosły w 2018 r. 1870 zł. Daje to jednostkowy koszt rzędu 9 zł/m2 rocznie.


Koszty ogrzewania pompą ciepła zależnie od sezonu grzewczego

Na podstawie historii kosztów ogrzewania domu można prześledzić wpływ sezonu grzewczego na ich wysokość. Koszty ogrzewania domu w 1 sezonie użytkowania były aż o +75% wyższe niż w 7 sezonie. Powodem było zwiększenie potrzeb cieplnych nowego budynku, zanim jego konstrukcja uległa osuszeniu. Dodatkowo wprowadzane zmiany w nastawach pracy pompy ciepła i rekuperatora, obniżały zużycie energii elektrycznej. Uwzględniano tutaj znajomość cech budynku – jego bezwładności cieplnej. Możliwe jest wcześniejsze obniżanie wymaganej temperatury pomieszczeń, nie wpływające na odczucie komfortu cieplnego w okresach pobytu mieszkańców w domu.

Koszty ogrzewania pompą ciepła zależnie od taryfy 1- lub 2-strefowej

Kluczowe znaczenie dla kosztów eksploatacji pompy ciepła, odgrywa wybór taryfy na zakup energii elektrycznej. Koszt zakupu energii elektrycznej w 2012 roku wynosił w taryfie 1-strefowej G11 0,635 zł/kWh. W 2018 roku po wcześniejszej zmianie taryfy na 2-strefową G12w, 1 kWh energia była tańsza ponad 30% (0,437 zł/kWh). Wpłynęło to zdecydowanie na obniżenie kosztów ogrzewania domu. W 2012 roku koszty ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej, wyniosły 3335 zł/rok. W 2018 roku wyniosły one 1870 zł, a więc mniej o ponad 43%.

Zmiana taryfy na zakup energii z 1- na 2-strefową ma w przypadku domu z pompą ciepła uzasadnienie, o ile zadba się o odpowiedni rozkład zużycia energii. Im więcej energii łącznie w domu, będzie zużywanej w okresie niższej ceny (poza szczytem), tym korzystniej wpłynie to na koszty eksploatacyjne. Przykładowo dla taryfy G12w (Tauron, region południowy), niższa cena energii obowiązuje w godzinach 13.00-15.00 i 22.00-06.00 w dni robocze oraz całą dobę w weekendy i święta. W opisywanym domu po nieznacznej zmianie nastaw pracy pompy ciepła, zużycie energii elektrycznej w okresie “poza szczytem” wynosi ponad 60% rocznego zużycia całkowitego.

Jak tanio chłodzić budynek?

Dużym wyzwaniem pozostaje obecnie efektywne i tanie chłodzenie budynku. Tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne mogą narażać właściciela domu na wysokie koszty.  W przypadku pomp ciepła solanka/woda idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie naturalnego źródła chłodu – gruntu. Temperatura w obrębie sond pionowych pozostaje niska i stabilna po sezonie grzewczym. Można to wykorzystać do tzw. naturalnego pasywnego chłodzenia pomieszczeń. Zwykle wystarczy jedynie praca pompy obiegowej w obiegu glikolowym. Sprężarka pompy ciepła pozostaje wyłączona. Koszty takiego chłodzenia wynoszą zaledwie kilkadziesiąt zł rocznie. Nie jest to metoda tak wydajna jak aktywne chłodzenie (z pracą sprężarki i obiegu chłodniczego), stąd należy zadbać o ograniczenie zysków cieplnych (żaluzje, rolety). Chłodzenie naturalne pozwala spełnić wysokie wymagania Warunków Technicznych WT 2017 i WT 2021. Opisywany budynek pomimo oddania do użytku w 2011 roku, spełnia wymagania WT 2021.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , ,