Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Głośność pracy pompy ciepła – jak wyciszyć pompę ciepła?

O tym, jaka jest głośność powietrznej pompy ciepła, przekonasz się nie tylko w realnych warunkach eksploatacji, ale również dzięki dostępnym w internecie symulatorom dźwięku. Dowiedz się, do czego można porównać jej dźwięk. Sprawdź też, jak wyciszyć pompę, a właściwie, co wpływa na jej cichą pracę.

Pompa ciepła aroTHERM split

Z tekstu dowiesz się:

  • do czego można porównać głośność pompy ciepła typu powietrze-woda,
  • które modele pomp są najcichsze,
  • jak wyciszyć pompę ciepła
  • jak sprawdzić głośność pracy pompy ciepła na żywo i online.

Jaka jest głośność pracy pompy ciepła? Poza wyjątkami, gdy dom jest położony w bardzo cichej okolicy, pompa ciepła typu powietrze-woda jest słyszalna jedynie z najbliższej odległości. Tło i dobiegające dźwięki przyrody zazwyczaj zagłuszają jej pracę.

Pompa ciepła głośność – do czego porównać generowane przez nią dźwięki?

Głośność pracy pomp ciepła powietrze-woda można porównać do popularnych źródeł dźwięku. Praca urządzenia o małej mocy słyszana z odległości 3-5 metrów odpowiada mniej więcej hałasowi, jaki wytwarza cichy wentylator pokojowy. Pamiętaj, że bardzo ważna jest tutaj kwestia zabudowy pompy ciepła. Im więcej otaczających ją utwardzonych powierzchni (ściany, podłoże), tym większe będzie wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Porównanie głośności pracy pomp ciepła powietrze-woda – która pompa jest najcichsza?

Chcesz wiedzieć, jak głośna jest konkretna pompa ciepła powietrze-woda? Przekonasz się o tym, gdy porównasz etykiety efektywności energetycznej różnych modeli. Zawierają one informację o poziomie mocy akustycznej urządzenia. Podaje się ją dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym.

Najcichsze pompy ciepła mogą uzyskiwać bardzo niski poziom mocy akustycznej – poniżej 50 dB(A), a rekordziści – nawet 40 dB(A). Należą do nich głównie pompy ciepła typu monoblok do ustawienia wewnątrz budynku bądź też typu Split z obiegiem glikolowym. Sprężarka znajduje się wówczas w jednostce wewnętrznej (np. Vaillant flexoTHERM/flexoCOMPACT).

Przeczytaj też: Rodzaje pomp ciepła powietrze-woda – wady i zalety

Można uznać, że ciche pompy ciepła o małej mocy uzyskują moc akustyczną nie większą niż 55 dB(A), a najcichsze poniżej 40 dB(A). Zwykle są to urządzenia o mocy kilku kW, przeznaczone dla gęstej zabudowy mieszkaniowej. Stosuje się je np. w domach szeregowych, także przy ich termomodernizacji i wymianie kotła na pompę ciepła. Może być to także pompa ciepła łączona z kotłem w tzw. układzie hybrydowego ogrzewania domu.

Jak wyciszyć pompę ciepła? Kluczową rolę odgrywa sprężarka inwerterowa oraz budowa urządzenia

Źródłem dźwięków wydawanych przez pompę ciepła są głównie sprężarka oraz wentylator. W ostatnich latach popularność zyskały sprężarki inwerterowe. Ich zastosowanie sprzyja ograniczaniu głośności pompy ciepła, ponieważ sprężarki tego typu mogą obniżać prędkość obrotową. W ten sposób uzyskuje się tzw. nocny tryb pracy z obniżoną głośnością, ale również unika pracy pompy ciepła w pewnych zakresach obrotów. W trakcie prac konstrukcyjnych określa się, przy jakich obrotach sprężarki powstają zwiększone drgania, które mogą powodować natężenie głośności.

Sprężarka w pompie ciepła musi być również zabezpieczona osłoną akustyczną. Jej posadowienie w obudowie powinno być wykonane z wibroizolatorów. Co więcej, aby nie dopuszczać do przenoszenia drgań ze sprężarki na orurowanie obiegu chłodniczego, wprowadza się dodatkowe tłumiki drgań oraz elastyczne mocowanie króćców obiegu chłodniczego w ściance obudowy.

Bardzo ważna dla uzyskania niskiego poziomu głośności pracy pozostaje kwestia budowy parownika i wentylatorów. Przy cichej pracy sprężarki i dzięki wyciszeniu obudowy to właśnie szumy powietrza mogą być słyszalne dla przebywających w pobliżu pompy ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że taka sytuacja będzie występować sporadycznie – przy zwiększonej wydajności pompy ciepła i przy bardzo cichym otoczeniu domu.

Większa głośność może być powodowana przepływem powietrza przez oblodzony parownik. W okresie zimowym nie stanowi to jednak problemu, ponieważ mieszkańcy domu nie przebywają w ogrodzie.

Współczesne pompy ciepła o najniższych poziomach głośności posiadają parowniki o zwiększonych rozmiarach. Dzięki temu można obniżać prędkość przepływu powietrza i ograniczać szumy. Także wentylatory o dużej powierzchni i niskich obrotach będą tutaj wpływać na obniżenie głośności pracy.

Przeczytaj też: Powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?

Pompa ciepła na żywo i online – symulator głośności powietrznej pompy ciepła

Jeśli Twój znajomy lub sąsiad korzysta z pompy ciepła, możesz na żywo sprawdzić głośność jej pracy. Jeżeli jednak nie masz takiej okazji, skorzystaj z symulatora głośności pompy ciepła. Pozwala on dokonywać oceny głośności wewnątrz budynku oraz na zewnątrz w różnych odległościach od wybranych pomp ciepła typu monoblok i Split.

Pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie, które swoim działaniem z pewnością nie zakłóci Twojego domowego spokoju. Sprawdź nasze modele i wybierz najlepszy dla Twojego budynku.

Przeczytaj też: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów pomp do ogrzewania domu i wody