Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/10/2018

Jak głośna jest pompa ciepła powietrze/woda?

Jak głośna jest pompa ciepła powietrze/woda, można się przekonać w realnych warunkach eksploatacji, jak również dzięki dostępnym w Internecie symulatorom głośności. Poza wyjątkami, gdy dom położony jest w wyjątkowo cichej okolicy, taka pompa ciepła jest słyszana jedynie z najbliższej odległości. Zazwyczaj tło i dobiegające dźwięki z samej tylko przyrody zagłuszają pracę pompy ciepła powietrze/woda.


Jak głośna jest pompa ciepła powietrze/woda?

Porównując głośność pracy pomp ciepła powietrze/woda do popularnych źródeł dźwięku okazuje się, że są to znacznie mniejsze wartości. Praca pompy ciepła małej mocy słyszana z odległości 3-5 metrów odpowiada mniej więcej pracy cichego wentylatora pokojowego. Bardzo ważna jest tutaj kwestia zabudowy pompy ciepła. Im więcej otaczających ją utwardzonych powierzchni (ściany, podłoże), tym większe będzie wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych.

Porównanie głośności pomp ciepła powietrze/woda

Jak głośna jest pompa ciepła powietrze/woda można się przekonać porównując dostępne ogólnie etykiety efektywności energetycznej. Zawierają one podstawową informację jaką jest poziom mocy akustycznej urządzenia. Podaje się ją dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Zbiór takich etykiet można znaleźć np. w serwisie heizungslabel.de. Porównane zostały 453 pompy ciepła powietrze/woda małej mocy (do 10 kW mocy grzewczej A7/W35) od 35 producentów. Średni poziom mocy akustycznej wyniósł nieco ponad 59 dB(A), a zakres od 40 do 70 dB(A). Mniej więcej połowa pomp ciepła uzyskuje poziom mocy w przedziale od 40 do 60 dB(A), a druga połowa 60-70 dB(A).

Najcichsze pompy ciepła mogą uzyskiwać bardzo niski poziom mocy akustycznej – poniżej 50 dB(A), a “rekordziści” nawet 40 dB(A). Należą do nich głównie pompy ciepła typu monoblok do ustawienia wewnątrz budynku, bądź też typu Split z obiegiem glikolowym. Sprężarka znajduje się wówczas w jednostce wewnętrznej (np. Vaillant flexoTHERM/flexoCOMPACT). Ogólnie można uznać, że ciche pompy ciepła małej mocy uzyskują moc akustyczną nie większą niż 55 dB(A), a najcichsze poniżej 50 dB(A). Zwykle najcichsze pompy ciepła to źródła o mocy kilku kW, które są przeznaczone dla gęstej zabudowy mieszkaniowej. Stosuje się je np. w domach szeregowych, także przy ich termomodernizacji i wymianie kotła na pompę ciepła. Może być to także pompa ciepła łączona z kotłem w tzw. układzie hybrydowego ogrzewania domu.

Symulator głośności pompy ciepła

Każdy kto posiada już np. znajomego lub sąsiada z pompą ciepła, może się przekonać o jej głośności pracy. Jeżeli takiej okazji jednak nie mamy, to można skorzystać z symulatora głośności pompy ciepła. Pozwala on dla wybranych przykładów pomp ciepła typu monoblok i split dokonywać oceny głośności wewnątrz budynku oraz na zewnątrz w różnych odległościach.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , ,