Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/07/2018

Jaka centrala wentylacyjna do domu?

Jaka centrala wentylacyjna do domu będzie spełniać wymagania użytkowe, jednocześnie zapewniając jak najniższe koszty eksploatacyjne? Podstawowym zadaniem projektanta będzie taki dobór układu przewodów wentylacyjnych aby zapewnić wymagane ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczeń. Jednocześnie zwraca się uwagę na zapewnienie jak najniższych oporów przepływu powietrza i redukcję poziomu hałasu. Dobrze przeprowadzony dobór rekuperatora do domu pozwoli na jego pracę także ze zwiększoną intensywnością wietrzenia domu. Najbardziej efektywne rekuperatory cechują się obecnie klasą efektywności A, a nawet A+. Przekłada się to wprost na spodek zużycia energii elektrycznej i kosztów eksploatacji.


Jaka centrala wentylacyjna do domu zależnie od wymaganej wydajności?

Dobór rekuperatora na nominalną wydajność powietrza wentylacyjnego powinien uwzględniać możliwość okresowego zwiększania intensywności wietrzenia domu. Ważnym parametrem rekuperatora jest jednostkowe zużycie energii elektrycznej. Jest ono wyrażane jednostką W/(m3/h) i najbardziej efektywne rekuperatory mogą otrzymywać certyfikat instytutu domów pasywnych. Oznacza to niskie zużycie energii pierwotnej, co jest szczególnie ważne przy sporządzaniu świadectwa efektywności energetycznej nowych budynków o standardzie WT 2017 lub WT 2021.

Wybór rekuperatora z dodatkowym wyposażeniem

Rekuperatory o wysokich walorach użytkowych, posiadają szereg dodatkowych opcji. Podstawowym elementem rekuperatora powinien być bypass z automatycznym sterowaniem. Pozwala on zależnie od potrzeb podgrzewać lub nie podgrzewać powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Ma to wysokie znaczenie dla zapewnienia komfortu w sezonie letnim dzięki tzw. funkcji chłodzenia nocnego. Nowoczesne centrale wentylacyjne do domów mogą pracować w pełni automatycznie kontrolując jakość powietrza. Możliwość podłączenia czujników CO2 w powietrzu wewnętrznym pozwala sterować wydajnością rekuperatora. Poza zapewnieniem odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego, obniżone zostaje zużycie energii elektrycznej. Rekuperator serii recoVAIR VAR…/4 wyposażony w regulator multiMATIC VRC 700 i czujnik CO2 uzyskuja najwyższą obecnie klasę efektywności energetycznej rekuperatora – A+.

W naszych warunkach jedną z kluczowych kwestii staje się także ochrona przed smogiem. Możliwość zamknięcia okien z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji budynku jest jedną z głównych zalet wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jaka centrala wentylacyjna do domu będzie odpowiednia w przypadku położenia w zanieczyszczonym środowisku? Do pełni komfortu musi jednak być uwzględniona możliwość zastosowania w rekuperatorze dokładnego filtra powietrza zewnętrznego. Filtry klasy F7 pozwalają na zatrzymywanie zdecydowanej większości pyłu zawieszonego zawartego w powietrzu atmosferycznym. Dzięki temu rekuperator spełni ważną rolę ochrony mieszkańców przed smogiem.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , , ,