Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/06/2018

Jak chronić się przed smogiem w domu?

Jak chronić się przed smogiem w domu bez dyskomfortu i większych ograniczeń? Zanieczyszczenie powietrza szczególnie w sezonie grzewczym, przekracza często dopuszczalne poziomy nawet o kilkaset procent. Powszechne są wówczas komunikaty w mediach zalecające pozostawanie w zamkniętych pomieszczeniach. W skrajnych przypadkach odwoływane są także zajęcia szkolne. Te doraźne działania mają na celu jedynie ograniczenie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Ograniczenie swobody poruszania się poza własnym domem nie należy do komfortowych rozwiązań.


Jak chronić się przed smogiem w nowym domu?

Wentylacja mechaniczno-nawiewna jest w nowym budownictwie już praktycznie standardem. Wynika to już z samej konieczności spełnienia Warunków Technicznych WT 2017, czy WT 2021. Zastosowanie rekuperatora pozwala obniżyć potrzeby cieplne budynku i spełnić wspomniane wymagania. W naszych warunkach rekuperator pełni jeszcze jedną nieocenioną funkcję. Wbudowany dokładny filtr klasy F7 lub F9 zatrzymuje większość pyłów zawieszonych zawartych w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń. Zamknięcie okien pozwala przy tym odseparować się od szkodliwych warunków zewnętrznych. Jednocześnie wentylacja mechaniczna skutecznie eliminuje ryzyko wystąpienia  tzw. syndromu chorego budynku.

Jak chronić się przed smogiem w domu modernizowanym?

Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem jest utrudnione w istniejących domach. Prowadzenie przewodów wentylacyjnych wymaga odpowiedniej ilości miejsca dla zabudowy. Rozwiązaniem w takim przypadku może być system wentylacji zdecentralizowanej. Aparaty wentylacyjne zabudowuje się bezpośrednio w ścianach zewnętrznych. W sposób naprzemienny pełnią one funkcję nawiewania i usuwania powietrza. Jednocześnie wbudowane filtry pozwalają zatrzymywać część zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu zewnętrznym nawiewanym do pomieszczenia. Aparat wentylacyjny pełni także funkcję rekuperatora dzięki wbudowanemu ceramicznemu akumulacyjnemu wymiennikowi ciepła.

Ze względów technicznych system wentylacji zdecentralizowanej nie pozwala na stosowanie aż tak dokładnych filtrów powietrza jak w przypadku central wentylacyjnych. Jednak skutecznie eliminuje tzw. syndromy chorego budynku, które zagrażają jemu i mieszkańcom przy ograniczaniu wymiany powietrza w domu. O ile to możliwe, warto starać się stosować w budynkach modernizowanych rekuperatory z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym. Poza wysoką efektywnością energetyczną (np. Vaillant recoVAIR VAR 260/4 nawet najwyższa klasa A+ przy zastosowaniu czujnika CO2), pozwalają one stosować dokładne filtry powietrza klasy F7  lub nawet F9. Dostępne są także rekuperatory w specjalnym wykonaniu do zastosowania w małych przestrzeniach. Taki rekuperator dla mieszkania lub małego domu pozwala na zabudowę np. w stropie podwieszonym.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , ,