Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Projekty domów z fotowoltaiką i instalacją solarną

Podstawowe kryteria wyboru projektu domu często sprowadzają się do względów estetycznych i funkcjonalnych. Na dalszy plan schodzą kwestie związane z doborem systemu ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Tymczasem koszty centralnego ogrzewania, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej są jedną z największych części domowego budżetu. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć dobry projekt instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego.

Fotowoltaika auroPOWER na dachu

Z tekstu dowiesz się:

  • co o projektach domów z fotowoltaiką lub instalacją solarną mówią Warunki Techniczne WT 2017 i WT 2021,
  • o czym pamiętać przy wybieraniu projektu domu, gdy chcesz w nim korzystać z OZE,
  • dlaczego warto pamiętać o rozwiązaniach OZE przy wyborze projektu domu.

Wybór rozwiązania szeroko pojętego systemu grzewczego powinien być brany pod uwagę już na samym początku wyboru projektu domu. Pozwoli to uniknąć późniejszych trudności w zastosowaniu takich nowoczesnych urządzeń jak pompa ciepła czy instalacja fotowoltaiczna lub solarna.

Kolektory słonecznePanele fotowoltaiczne
Cel pracy urządzeniaWytwarzanie ciepłaWytwarzanie energii elektrycznej
Magazynowanie ciepła/energiiBezpośrednio w podgrzewaczu wody użytkowej lub w buforze wody grzewczejNajczęściej na zasadzie oddawania nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej
Głowne przeznaczenie instalacji w domu jednorodzinnymNajczęściej podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, rzadziej wspomaganie ogrzewania domu. Możliwe także podgrzewanie wody basenowejWytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby (nie do odsprzedaży). Potrzebna współpraca z siecią elektroenergetyczną

Szczególnie w przypadku tych ostatnich wybór projektu domu ma kluczowe znaczenie. Od konstrukcji dachu będzie zależeć możliwość zabudowy kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Projekt domu z instalacją solarną i fotowoltaiczną łatwo spełnia również wymagania Warunków Technicznych WT 2017 lub WT 2021.

Instalacja fotowoltaiczna i instalacja solarna – projekt a Warunki Techniczne WT 2017 i WT 2021

Spełnienie warunków WT 2017 czy WT 2021 dla projektowanych budynków wymaga (oprócz zastosowania podwyższonego standardu izolacji cieplnej) wyboru efektywnego energetycznie źródła ciepła. Spełnienie tych warunków przy zastosowaniu nawet wysoko sprawnego gazowego kotła kondensacyjnego może być trudne.

Skutecznym sposobem na obniżenie zużycia energii pierwotnej jest wykorzystanie energii odnawialnej. W domu z kotłem gazowym może to być nawet mała instalacja solarna z 2-3 kolektorami słonecznymi. Z kolei dla pomp ciepła atrakcyjna może być dodatkowo instalacja fotowoltaiczna. Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi polega na wyprodukowaniu na miejscu energii elektrycznej, która może posłużyć do zasilania pompy ciepła pracującej zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia budynku.

Poznaj zestawienie korzyści instalacji fotowoltaicznej i solarnej

Projekt domu z instalacją solarną i fotowoltaiczną – na co zwrócić uwagę?

Gotowe projekty instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego czy uwzględniające zabudowę kolektorów słonecznych są jeszcze stosunkowo rzadko dostępne. Przy wyborze projektu domu można jednak łatwo ocenić jego przydatność dla montażu tych urządzeń.

Podstawową kwestią pozostaje zapewnienie odpowiedniego skierowania połaci dachu w kierunku południowym. Można tutaj pozwolić sobie na spore odstępstwa, ponieważ nawet przy odchyleniu 45 stopni od kierunku południowego uzyski ciepła nie będą zauważalnie niższe.

Druga kluczowa kwestia to pozostawienie wolnego miejsca na dachu dla zabudowy kolektorów słonecznych i paneli PV. Skomplikowana budowa dachu i nieuporządkowane rozmieszczenie okien dachowych, kominów i wywietrzników będzie z pewnością stanowić utrudnienie przy instalacji tych modułów. Absolutnym minimum jest powierzchnia zajmowana przez 2 płaskie kolektory słoneczne (wystarczające do spełnienia zapotrzebowania na cwu 4-5 osób) – czyli 5 m2. Do tego należy również dodać 1 m odstępu od krawędzi baterii kolektorów. W sumie daje to 18-24 m2, jednak jeśli kolektory mają brać udział również w ogrzewaniu budynku, ta powierzchnia musi być o ok. 2-3 razy większa.

Panele fotowoltaiczne mają większe potrzeby – instalacja 3-4 kWp może się składać z 11-20 paneli, co daje aż 42 m2. Ich zaletą jest jednak to, że nie wymają zachowania odstępu. Dlatego warto je zainstalować już po montażu kolektorów słonecznych (wypełnić nimi wolną przestrzeń).

Na etapie projektu instalacji wewnętrznych można zwrócić uwagę na takie kwestie, jak usytuowanie komina czy pionów kanalizacji i ich wywietrzników. Wystarczy zadbać o umieszczenie komina po północnej stronie dachu, aby zwiększyć wolną powierzchnię dachu i jednocześnie wyeliminować ryzyko zacieniania kolektorów czy paneli PV.

Kolektor słoneczny auroTHERM VFK 145

Fotowoltaika i instalacja solarna – projekt z przyszłościowym spojrzeniem

Nawet jeżeli nie mamy zamiaru instalować kolektorów słonecznych czy paneli PV, to warto zostawić sobie taką możliwość na przyszłość. Dlatego jeśli instalujesz jeden typ urządzeń, umieść je w takim miejscu, aby w przyszłości była możliwość rozbudowy instalacji o kolejne moduły lub inny system. Wielu obecnych właścicieli domów zetknęło się z problemem niedostosowania projektu dachu do montażu tych systemów. Jeszcze kilka lat temu koszty inwestycyjne, a także warunki przyłączenia instalacji PV do sieci elektroenergetycznej były mało korzystne. Tymczasem obecnie koszty urządzeń obniżyły się, są dostępne liczne dotacje, np. Mój Prąd, a zasady rozliczania energii wytwarzanej w instalacji PV stały się korzystne dla prywatnego właściciela.

Często jednak okazuje się, że konstrukcja dachu zupełnie nie pozwala na zastosowanie takiej instalacji czy nawet zabudowę 2-3 kolektorów słonecznych. Zabudowa może być np. niezgodna z regułami projektowymi, np. za blisko krawędzi dachu lub wystająca poza jego obrys, co jest niebezpieczne ze względu na odziaływanie wiatru i wyładowania atmosferyczne. Wówczas pozostaje jedynie zamontowanie paneli w ogrodzie, o ile jest on dostatecznie duży. Dlatego projekty domów z fotowoltaiką czy też instalacją solarną powinny być obecnie standardem. Niektóre biura architektoniczne oferują takie projekty od razu w standardowej sprzedaży.

Sprawdź, czym różnią się ogniwa fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych i wybierz te, które pasują do Twojego domu.