Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/03/2018

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym?

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym, aby z jednej strony spełnić wymagania wynikające z przepisów, a z drugiej – zapewnić niskie koszty inwestycji, wygodę użytkowania i możliwość rozbudowy systemu? Niewielu mieszkańców domów i mieszkań zdaje sobie sprawę, że koszty ogrzewania domu stanowią jeden z większych składników domowego budżetu. Tym bardziej taką świadomość może mieć mało osób planujących budowę domu. Wybór projektu domu powinien uwzględniać nie tylko architekturę domu i jego funkcjonalność. Nie można zapomnieć o świadomym wyborze rodzaju systemu grzewczego. Można mówić, że pomocą tutaj stały się wprowadzone w 2017 roku Warunki Techniczne WT 2017. Określają one wymagany standard izolacji cieplnej nowego budynku. Pośrednio narzucają one minimalną efektywność systemu ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania wody użytkowej.


Pierwszą ważną decyzją wynikającą z pytania “jak wybrać projekt domu?” będzie wybór rodzaju źródła ciepła. Będzie on rzutował na bardzo wiele aspektów projektu domu. Inne wymagania będą miały zastosowanie przy ogrzewaniu gazowym domu, inne przy zastosowaniu kotła na drewno, olej opałowy, a jeszcze inne dla pompy ciepła. Ogrzewanie gazowe domu należy do jednego z najchętniej wybieranych rozwiązań. Warunkiem jest oczywiście dostęp domu do sieci gazowej. Jest tutaj jeszcze dodatkowa opcja zastosowania kotła na gaz płynny. Pozwala to na łatwe przezbrojenie kotła, gdy budynek zostanie podłączony do sieci gazowej. Popularność zastosowania ogrzewania gazowego domu wynika ze stosunkowo niskich wymagań technicznych. Kubatura pomieszczenia może mieć jedynie 6,5 m3 przy wysokości min. 2,2 m. Standardem są obecnie kotły kondensacyjne, które “przy okazji” posiadają konstrukcję zamkniętej komory spalania. To uniezależnia pracę kotła od powietrza wewnętrznego w budynku. Zapewniony jest maksymalny poziom bezpieczeństwa, komfortu i efektywności energetycznej. A kocioł tego typu można instalować nawet w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie przebywanie ludzi nie jest dłuższe niż 4 godziny na dobę.

 

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym i pamiętać o rozbudowie systemu?

Warto odpowiednio wcześniej skonsultować wybór rozwiązania z firmą instalacyjną branży grzewczej. Pozwoli to uniknąć błędów na wczesnym etapie projektu i budowy domu. Są tu zarówno istotne szczegóły związane np. z odprowadzeniem spalin i kondensatu, jak i związane z funkcjami systemu. Warto np. zaplanować w jakim miejscu umieszczone będą regulatory pokojowe systemu i przeprowadzić do nich przewody zgodne z wytycznymi producenta. Warto także umieścić gniazdo sieci internetowej, aby móc łatwo i mniejszym kosztem zastosować system zdalnego zarządzania systemem grzewczym. Szczególnie istotne jest zapewnienie możliwości rozbudowy systemu o instalację solarną czy fotowoltaiczną. Nawet jeśli nie jest to przewidziane na początku to pozostawienie odpowiedniego miejsca na dachu będzie decyzją przyszłościową. Nierzadko zdarza się, że obecni właściciele domów mimo chęci są zmuszeni do rezygnacji z takiej inwestycji. Powodem jest mała wolna powierzchnia dachu i liczne przeszkody w postaci okien dachowych, kominów i kominków wentylacyjnych z instalacji kanalizacyjnej. Tymczasem nawet mała instalacja solarna może znacząco poprawić efektywność energetyczną systemu i obniżyć koszty eksploatacyjne domu.

Projekt domu z ogrzewaniem gazowym bez komina?

Jak wybrać projekt domu z ogrzewaniem gazowym i wyeliminować komin? Jest to w pełni możliwe. W nowych budynkach o niskich potrzebach cieplnych, można zastosować kocioł z bezpośrednim wyprowadzeniem spalin przez ścianę. Dotyczy to kotłów o mocy nominalnej do 21 kW i budynków wolnostojących. Takie rozwiązanie pozwoli znacząco obniżyć koszty inwestycji, gdyż budowa komina wiąże się ze znacznymi kosztami. Oczywiście wymaga to rezygnacji z kominka oraz zastosowania i tak zalecanej z wielu względów wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła. Ale budowa domu bez komina jest w pełni realną koncepcją.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , ,