Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 28/02/2018

Jaki jest wpływ smogu na powietrze w domu?

Jaki jest wpływ smogu na powietrze w domu – można się zastanawiać szczególnie, gdy w mediach podawane są komunikaty zalecające pozostawanie w domu, gdy zjawisko smogu jest szczególnie silne. Polskie miasta i miejscowości należą do niechlubnej czołówki europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aż 36 miast z listy 50 najbardziej zanieczyszczonych leży w Polsce. Nawet więcej niż 150 dni w roku stężenie pyłu zawieszonego przekracza dopuszczalne wartości średniodobowe. W sezonie grzewczym zdarza się, że chwilowe dopuszczalne stężenia pyłów przekraczają normę o ponad 1500%! Czy pozostawanie w zamkniętych pomieszczeniach pozwala chociaż w pewnym stopniu ochronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza?


Jaki jest wpływ smogu na powietrze w domu – w badaniach na przełomie 2016 i 2017 roku.

W jakim stopniu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego wpływają na powietrze w budynku, sprawdzono na drodze badań. Przeprowadzono je w Krakowie i okolicy z udziałem 17 budynków na przełomie 2016 i 2017 roku. Stwierdzono, że przeciętnie do wnętrza przedostaje się z zewnątrz około 50% pyłu zawieszonego. Oczywiście jest to zależne od szczelności budynku (stolarka okienna), a także sposobu użytkowania (wietrzenie pomieszczeń). Również czynniki wewnętrzne mogą wpływać niekorzystnie na wzrost stężenia zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu pomieszczeń. To przede wszystkim odkurzanie, które powoduje silny ruch powietrza i unoszenie kurzu, pyłów. To także użytkowanie kominka – głównie jego rozpalanie przy niskiej sile ciągu spalinowego (zimny komin).

Jak się chronić przed smogiem?

Ograniczenie przebywania na zewnątrz w dni gdy obowiązuje np. alarm smogowy, jak wykazały badania, ma swoje uzasadnienie. Jednak przy wysokim stężeniu pyłów w powietrzu zewnętrznym, do wnętrza przedostaje się go na tyle duża ilość, że i tak przekroczone zostają dopuszczalne normy. Długotrwałe oddziaływanie zanieczyszczeń (a człowiek statystycznie spędza większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych) negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Należy więc rozważyć jakie środki ochrony wybrać dla ochrony przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu wewnętrznym. Maski przeciwsmogowe są raczej kojarzone ze stosowaniem na zewnątrz, ze względu chociażby na wygodę noszenia. Można się spotkać z zaleceniami stosowania niektórych rodzajów roślin. Jednak ich skuteczność w oczyszczaniu powietrza jest trudna do zweryfikowania i raczej dotyczy ona zanieczyszczeń chemicznych niż stałych pyłowych. Popularność zyskują oczyszczacze powietrza, które filtrują powietrze wewnętrzne. Mogą one być rzeczywiście pomocne w ograniczeniu ilości zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Jednak nie zapewniają one stałej filtracji powietrza napływającego z zewnątrz, już na wejściu do pomieszczeń. Nie zapewniają także kontrolowanej wymiany powietrza i usuwania wilgoci na zewnątrz.

Rekuperator jako sposób na ochronę przed smogiem

Okazuje się, że w naszych warunkach wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła spełnia bardzo ważną funkcję obok swojej podstawowej. Nie tylko zapewnia kontrolowaną wentylację budynku i obniżenie potrzeb cieplnych, ale chroni skutecznie przed wnikaniem zanieczyszczeń zewnętrznych do budynku. Powietrze zewnętrzne jest poddawane stałej filtracji. Takie rekuperatory jak np. Vaillant recoVAIR VAR 150 (a także VAR 260, VAR 360) posiadają wbudowany wymienny filtr dokładny klasy F7 lub na życzenie jeszcze wyższej klasy F9. Już przy klasie F7 zatrzymywanych jest do 95% pyłów PM10 stanowiących główny składnik pyłu zawieszonego. Dzięki temu w ogóle nie dostaje się on środka i nie wymaga wychwytywania wewnątrz budynku. Jednocześnie rekuperator eliminuje istotny problem występowania tzw. syndromu chorego budynku SBS w przeciwieństwie do wewnętrznych środków ochrony (np. oczyszczacze powietrza). Wpływ smogu na powietrze w domu zostanie zdecydowanie ograniczony, gdy zapewni się kontrolowaną wentylację nawiewno-wywiewną z filtracją powietrza.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , ,