Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/12/2017

Stacja świeżej wody użytkowej – budowa i działanie

Stacja świeżej wody użytkowej stanowi jedno z nowszych rozwiązań technicznych przeznaczonych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.  Woda jest podgrzewana w sposób przepływowy, ale nie bezpośrednio w źródle ciepła jak np. w kotle gazowym dwufunkcyjnym czy termie łazienkowej. Stacja świeżej wody musi współpracować ze zbiornikiem buforowym wody grzewczej. Może być to podgrzewacz uniwersalny współpracujący z kilkoma źródłami ciepła: kotłami grzewczymi, pompą ciepła, kominkiem z płaszczem wodnym, itp. Duża pojemność wody grzewczej stanowi podstawę działania stacji świeżej wody, także przy bardzo wysokim zapotrzebowaniu ciepłej wody użytkowej.


Korzyścią funkcjonalną z zastosowania stacji świeżej wody jest oszczędność miejsca zabudowy. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji współpracy systemu z instalacją solarną. Jeden uniwersalny zbiornik buforowy wody grzewczej eliminuje potrzebę stosowania odrębnego zbiornika buforowego i podgrzewacza wody użytkowej. Głównym komponentem stacji świeżej wody jest wymiennik ciepła. To dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła, stacja może przekazywać do wody użytkowej znacznie więcej ciepła niż wężownica w podgrzewaczu pojemnościowym wody użytkowej. W razie potrzeby stacje aquaFLOW exclusive można łączyć w kaskady, co pozwala na ich stosowanie w dużych obiektach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Także zbiorniki buforowe mogą być łączone w duże układy (maksymalnie 3x 2000 litrów). Będą mogły zapewnić  dużą ilość gromadzonego ciepła, także tego dostarczanego przez instalację solarną w słonecznym dniu.

Stacja świeżej wody użytkowej dla maksymalnego poziomu higieny podgrzewania wody

Jedną z największych zalet stacji świeżej wody, jest wysoki poziom higieny wody użytkowej. Wynika to z prostego faktu. Ciepło nie jest gromadzone w wodzie w podgrzewaczu pojemnościowym, ale w zbiorniku buforowym wody grzewczej. Sama stacja świeżej wody zawiera jedynie ok. 3 litrów wody. To także przekłada się na niższe koszty podgrzewania ciepłej wody, powalając obniżyć ilość ciepła wymaganego do wygrzewu antybakteryjnego wody w podgrzewaczu i rurach instalacji w budynku. Uwagę należy zwrócić na optymalną temperaturę wody użytkowej, aby połączyć kryterium komfortu wody i zabezpieczyć powierzchnie wymiennika ciepła przed wytrącaniem się osadów. Wymiennik ciepła jest tutaj bardziej narażonym elementem w porównaniu do wężownicy podgrzewacza pojemnościowego.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , ,