Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/11/2017

Ogrzewanie w domu inteligentnym – możliwe rozwiązania

Ogrzewanie w domu inteligentnym jest zależne od wielu czynników i stanowi jeden z zarządzanych elementów całego systemu. Integracji w automatyce budynku inteligentnego mogą podlegać wszystkie systemy – ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu możliwe jest podniesienie komfortu mieszkańców przy zmniejszeniu zużycia paliwa i energii, a więc kosztów eksploatacji budynku. W znacznie większym stopniu można uzależnić pracę instalacji grzewczej i pozostałych układów od czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Takie systemy komunikacji jak KNX dają szczególnie wiele możliwości regulacji i integrowania urządzeń i systemów domowych. Ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i podgrzew wody użytkowej stanowią wówczas jeden z elementów takiej automatyki. O tyle jednak istotny, że odpowiedzialny za komfort mieszkańców i koszty eksploatacji budynku.


Jakie możliwości daje integracja automatyki systemu grzewczego z systemem komunikacji KNX? Możliwe jest np. indywidualne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń. Wówczas można w większym uzależnić ich pracę od np. zysków ciepła wewnętrznych (gotowanie, prasowanie, obecność ludzi, itd.) czy też zewnętrznych (nasłonecznienie). Duże możliwości leżą także po stronie sterowania chłodzeniem i wentylacją budynku. System KNX może integrować sterowanie pracą żaluzji i rolet zewnętrznych. Jeśli występować będzie wysokie nasłonecznienie i wzrost temperatury wewnętrznej, to reakcją automatyki może być zamknięcie rolet czy żaluzji. Zamiast więc włączać chłodzenie pomieszczenia i generować zużycie energii elektrycznej, system wybierze tańsze w eksploatacji ograniczenie zysków ciepła.

Ogrzewanie w domu inteligentnym, a obniżenie kosztów eksploatacji

Duży potencjał dla obniżenia kosztów eksploatacji budynku leży po stronie układów automatyki. Wpływ regulatorów na efektywność energetyczną systemów grzewczych jest bardzo wysoki i rozróżnia się tutaj 8 klas regulacji (zgodnie z rozporządzeniem UE 811/2013). Wpływ ten może być jeszcze większy jeśli zostanie dokonana integracja regulatorów (ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, podgrzewania wody użytkowej) z systemem KNX. Oszczędności mogą sięgać nawet 50% w porównaniu do standardowych budynków, ze “zwykłym” sterowaniem. Dla integracji regulatora multiMATIC VRC 700 z systemem KNX niezbędne jest zastosowania dodatkowego osprzętu: Bramki KNX oraz Adaptera eBUS.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,