Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/10/2017

Jak obniżać temperaturę na noc w domu?

Jak obniżać temperaturę na noc w domu, aby z jednej strony zapewnić odpowiedni poziom komfortu cieplnego, a z drugiej – obniżyć koszty ogrzewania? Należy w tym względzie wziąć pod uwagę szereg czynników. Odczucie komfortu cieplnego jest zależne tylko w części od temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowy wpływ wywiera tutaj jego wilgotność oraz prędkość przepływu (odczucie przeciągów!). Bardzo ważne pozostaje także wyrównanie temperatury powierzchni przegród otaczających człowieka. Nadmierne zróżnicowanie wpływa negatywnie na odczucie komfortu cieplnego. Nawet gdy temperatura powietrza będzie odpowiednia, a w pomieszczeniu będzie okno o niskiej klasie izolacyjności cieplnej, to wyraźne będzie odczucie chłodu, szczególnie gdy przy takim oknie będzie się np. odbywać praca siedząca.


Obniżanie temperatury w domu jest zależne od długości czasu nieobecności mieszkańców w domu. Krótka nieobecność w domu (rzędu paru godzin) nie pozwala na nadmierne ograniczanie pracy systemu grzewczego, ponieważ pod uwagę należy wziąć bezwładność i samego budynku i systemu grzewczego. Temperatura wewnętrzna nie będzie w stanie szybko wrócić do zadanego poziomu. Obniżanie temperatury w domu może być głębsze przy wyjeździe urlopowym. Za dłuższy okres nieobecności można już także uznać godziny pobytu mieszkańców w pracy, szkole, itp. Wyjątkiem gdy mieszkańcy pozostają w domu, a można znacznie obniżyć temperaturę wewnętrzną jest noc. Co prawda przy niższej aktywności fizycznej podczas snu, wzrasta ryzyko dyskomfortu cieplnego, ale jest to niwelowane przez korzystanie z kołdry. Izolacyjność cieplna kołder wynosi średnio od 3 do 8 clo (dla porównania piżama z długim rękawem ok. 1 clo).

Jak obniżać temperaturę na noc w domu?

Jeśli ma to mieć miejsce w nowym energooszczędnym domu, to okaże się, że krótkotrwałe obniżanie temperatury wewnętrznej nie będzie realne. Powodem będzie wysoki standard izolacyjności cieplnej, a także bezwładność cieplna w przypadku budynków o konstrukcji masywnej (murowanej). Nawet przy całkowitym wyłączeniu ogrzewania, temperatura wewnętrzna w takim budynku nie powinna w ciągu doby obniżyć się o więcej niż 1-2 stopnie. Także wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna sprzyja wyrównywaniu temperatury w kubaturze całego budynku. Ogólnie przyjmuje się, że temperatura w sypialni nie powinna być niższa niż 16-18 stopni. Chroni to budynek przed wykraplaniem wilgoci i rozwojem grzybów i pleśni. Ważne jest tu także odpowiednie wietrzenie pomieszczeń w przypadku gdy mamy do czynienia z wentylacją naturalną, a nie mechaniczną pracującą non-stop.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , ,