Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 24/08/2017

Porównanie gruntowych pomp ciepła

Porównanie gruntowych pomp ciepła na podstawie listy BAFA pozwala dokonać oceny efektywności pompy ciepła na tle szerokiej oferty rynkowej. Lista jest tworzona przede wszystkim dla potrzeb rynku niemieckiego. Jednak znajduje się na niej 1049 gruntowych pomp ciepła od 87 producentów znanych w większości krajów europejskich. Zestawienie obejmuje pompy ciepła o mocy grzewczej do 100 kW. Większość urządzeń na liście posiada moc do 20 kW i jest przeznaczona do zastosowania w budynkach jednorodzinnych i małych obiektach. W analizie uwzględniono więc przede wszystkim ten zakres pomp ciepła małej mocy.


Pompy ciepła solanka/woda korzystają ze znacznie bardziej stabilnego dolnego źródła ciepła niż pompy ciepła powietrze/woda. Dlatego też w ich przypadku lista BAFA przedstawia tylko jedną wartość efektywności COP w punkcie pracy: B0/W35 (brine – solanka 0 st.C / water – woda 35 st.C). Ułatwia to wykonanie porównania pomp ciepła solanka/woda eliminując potrzebę porównywania 3 punktów pracy jak w przypadku pomp ciepła powietrze/woda.

W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze/woda i zajmują one połowę rynku oferowanych urządzeń (wg listy BAFA). Pompy gruntowe stanowią niezmiennie około 1/3 rynku, ale ilość oferowanych urządzeń wzrosła o ok. 65% w ostatnich 5-ciu latach. Również oferuje się gruntowe pompy ciepła o coraz mniejszej mocy, nawet od 2,66 kW. Pozwala to na ich stosowanie w nowych energooszczędnych budynkach, także w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej.

Porównanie gruntowych pomp ciepła 2017/2016

Na przestrzeni 5-ciu lata efektywność COP gruntowych pomp ciepła wzrosła o około 6%. Większość pomp ciepła tego rodzaju korzysta ze sprężarek typu “ON-OFF”. Porównanie gruntowych pomp ciepła wskazuje, że jedynie 10% tych urządzeń posiada sprężarkę inwerterową. Wynika to m.in. z braku potrzeby szybkiego reagowania na zmiany warunków pracy. Dolne źródło ciepła jakim jest grunt zapewnia znacznie wyższą stabilność temperaturową niż powietrze zewnętrzne.

Gruntowe pompy ciepła wysokiej klasy korzystają z kolei ze sprężarek wykonanych w technologii Scroll EVI. Pozwala to uzyskiwać nie tylko wysoką efektywność energetyczną, ale również pracować z temperaturą na zasilaniu do 65 st.C. Takie pompy ciepła mogą zapewnić samodzielne ogrzewanie budynków nowych, jak i poddawanych termomodernizacji.

Wzrasta także popularyzacja funkcji współpracy z inteligentnymi sieciami energetycznymi Smart Grid. W Polsce nie jest to jeszcze wymagana funkcja, ale zapewne w najbliższej przyszłości stanie się potrzebna. Warto przy zakupie zwrócić na to uwagę i od razu zapewnić sobie możliwość współpracy pompy ciepła z siecią typu Smart Grid. Obecnie 61% gruntowych pomp ciepła posiada etykietę SG-Ready. Dzięki temu mogą być one zdalnie sterowane przez operatora sieci. Pozwala to korzystać z taniej taryfy zakupu energii elektrycznej, a w okresach szczytu ograniczać pracę pompy ciepła.

Kategoria: Tagi: , , , ,