Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 28/07/2017

Porównanie kosztów ogrzewania domu

Porównanie kosztów ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej pozwala podjąć decyzję o wyborze  źródła ciepła i systemu grzewczego. Istotne jest także zwrócenie uwagi na zmiany jakie następują na rynku paliw i energii. Paliwa dostarczane z sieci, czyli gaz ziemny, czy energia elektryczna są stabilne pod względem wysokości cen i niezależne od pory roku. Z kolei paliwa magazynowane przy domu (węgiel, drewno, gaz płynny, olej opałowy) są bardziej wrażliwe na zmiany cen rynkowych, a także na porę roku. Zwykle w sezonie grzewczym ceny tych paliw są wyraźnie wyższe niż poza nim.


W przypadku paliw magazynowanych porównanie kosztów ogrzewania jest trudne. Duża ilość ofert zawiera różne parametry (ilość – objętość, ciężar, wilgotność, wartość opałowa, itd.) co utrudnia prywatnemu klientowi porównanie paliw. Ceny tych paliw zależą także od regionu kraju i kosztów transportu.

Porównanie kosztów ogrzewania 2017/2012

Warto jest sprawdzić jak koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej kształtowały się w w dłuższej perspektywie, np. 5-ciu lat. Niezmiennie najtańszym sposobem na ogrzewanie pozostaje pompa ciepła. Ze względu na niższe koszty zakupu energii elektrycznej w roku 2017 w porównaniu do roku 2012, koszty ogrzewania domu pompą ciepła obniżyły się o około 7% w ciągu ostatnich 5 lat. Wzrosła znacząco atrakcyjność finansowa ogrzewania gazem ziemnym. Wymagane obecnie według Warunków Technicznych WT2017 kotły gazowe kondensacyjne zapewniają już koszty ogrzewania na poziomie kotła opalanego ekogroszkiem lub innym stosunkowo dobrym gatunkiem węgla.

Ranking kosztów ogrzewania domu

W rankingu kosztów ogrzewania pozycję zwiększyły także kotły opalane gazem płynnym. Dotyczy to jednak wariantu z własnym zbiornikiem. Jest to znacznie korzystniejsza opcja zakupu gazu, ale trzeba pamiętać o uwzględnieniu w bilansie inwestycji kosztów zakupu zbiornika oraz jego utrzymania. Obniżyła się atrakcyjność ogrzewania kotłami na paliwa stałe. Koszty te nie uległy takim obniżkom jak w przypadku gazu ziemnego, płynnego, czy oleju opałowego. W przypadku braku dostępu domu do sieci gazowej, poza pompą ciepła korzystnym rozwiązaniem pozostaje gaz płynny lub olej opałowy. Ich ceny obniżyły się w ciągu 5 lat o 25-30%.

Kategoria: Tagi: , , , , ,