Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/06/2017

Wentylacja mechaniczna domu – jakie zużycie prądu?

Zużycie energii przez wentylację mechaniczną jest ważną częścią bilansu energetycznego budynku. Aktualna potrzeba stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynika z kilku faktów. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest zdecydowania za mało skuteczna, wobec coraz wyższej szczelności powietrznej nowych budynków. Zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza eliminuje groźne objawy tzw. Syndromu Chorego Budynku SBS. Obniżenie potrzeb na energię końcową i pierwotną pozwala spełnić obowiązujące od 2017 r. wymagania Warunków Technicznych WT 2017.


Jednocześnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła należy wciąż do nowych rozwiązań. Jej zastosowanie wymaga podjęcia decyzji na bardzo wczesnym etapie – projektowania domu. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty inwestycyjne. Mogą być one nieznacznie jedynie wyższe w porównaniu do standardowej wentylacji grawitacyjnej (brak kominów wentylacyjnych).

“Jakie jest zużycie prądu przez wentylację mechaniczną?”

Takie pytanie może się pojawiać u przyszłego użytkownika, szczególnie w kontekście działania rekuperatora przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę. Trzeba zaznaczyć, że nowoczesne rekuperatory wyposażone są w wysoko efektywne wentylatory o płynnie regulowanej prędkości obrotowej. Pozwala to na precyzyjną regulację wydajności – ilości świeżego powietrza, zależnie od potrzeb mieszkańców domu. Koszty zakupu energii elektrycznej dla zasilania rekuperatora w domu o powierzchni 150 m2, nie powinny przekraczać 200 zł rocznie (w klimacie umiarkowanym, przy standardowym ręcznym sterowaniu wydajnością pracy).

Jak można obniżyć zużycie energii przez wentylację mechaniczną?

Wysoki wpływ na zużycie energii przez rekuperator odgrywa sposób sterowania jego pracą. Zastosowanie dodatkowego czujnika jakości powietrza (zawartość CO2) do automatycznej regulacji ilości powietrza wentylacyjnego, pozwala obniżyć roczne zużycie energii nawet o 40%. Ten sam rekuperator dzięki zastosowaniu czujnika CO2, może posiadać zwiększoną klasę efektywności energetycznej: z A do A+.

Etykiety energetyczne rekuperatorów

Od 2016 roku rekuperatory zgodnie z dyrektywą UE nr 1264/2014 muszą posiadać etykietę energetyczną. Nie wskazuje ona wprost na koszty eksploatacyjne. Przedstawia potencjał oszczędności energii pierwotnej w domu, gdzie zastosowano dany rekuperator. Roczne zużycie energii elektrycznej można jednak odczytać z karty produktu. Jest ona wymagana także wg rozporządzenia nr 1264/2014 i dostępna zwykle na stronie producenta.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , ,