Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/06/2017

Kolektory płaskie i próżniowe – porównanie

Kolektory płaskie i próżniowe znajdują zastosowanie zarówno w małych, jak i w dużych instalacjach solarnych. Najczęściej są przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale również do wspomagania centralnego ogrzewania budynku bądź podgrzewania wody basenowej. Kolektory płaskie i próżniowe różnią się znacząco pod względem konstrukcji, parametrów technicznych i kosztów inwestycji. Wybór rodzaju kolektora uzależniony jest od szeregu kryteriów. W pierwszej kolejności pod uwagę należy wziąć warunki eksploatacji. Będzie od nich zależeć sprawność kolektora słonecznego oraz uzyski ciepła.


Kolektory płaskie i próżniowe – porównanie sprawności

Sprawność kolektora próżniowego jest mniej zależna od temperatury zewnętrznej w porównaniu do kolektorów płaskich. Wynika to ze skutecznej izolacji cieplnej w formie próżni, dzięki czemu absorber traci mniejszą ilość ciepła. Nie jest ono oddawane do powietrza otaczającego sam absorber jak w przypadku kolektora płaskiego. Jednak zakrzywiona powierzchnia rury szklanej przepuszcza mniejszą ilość promieniowania słonecznego niż szyba kolektora płaskiego. Sprawność optyczna kolektora próżniowego jest niższa niż w przypadku kolektora płaskiego. Zwykle sprawność kolektorów płaskich przy niższych temperaturach roboczych jest wyższa niż sprawność kolektorów próżniowych.

Kolektory płaskie z szybą antyrefleksyjną

Oczekując wysokich uzysków ciepła z instalacji solarnej należy się liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Interesującym rozwiązaniem mogą być kolektory płaskie z szybą antyrefleksyjną. Ich cena nie jest dużo wyższa od kolektorów ze standardową szybą (np. pryzmatyczną), a z kolei cechują się wyższą o kilka procent sprawnością. Można je uważać za rozwiązanie pośrednie pomiędzy dobrej klasy kolektorem płaskim i próżniowym. Korzystniejsza jest natomiast relacja ceny kolektora do uzysków ciepła.

Kiedy stosować kolektory próżniowe?

Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór kolektora próżniowego. Spotykane nie rzadko na rynku, stosunkowo tanie kolektory próżniowe, mogą w większości zakresu temperatur roboczych, uzyskiwać niższe sprawności niż kolektory płaskie. Dobrej klasy kolektory próżniowe pracują z wyższą od płaskich sprawnością przy niskim nasłonecznieniu oraz przy wysokich temperaturach roboczych. Korzystną cechą jest ważna w niektórych warunkach pracy hermetyczność. Absorber zamknięty w rurze jest odseparowany od powietrza zewnętrznego, a przez to nie jest tak podatny na uszkodzenia ze względu na korozję czy zanieczyszczenie powietrza.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , , ,