Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/05/2017

Efektywne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej po sezonie grzewczym

Podgrzewanie ciepłej wody latem, po sezonie grzewczym nie jest trudnym zadaniem dla nowoczesnych wysokoefektywnych źródeł ciepła, takich jak w szczególności gazowych kotłów kondensacyjnych, czy pomp ciepła. Tym bardziej jest to bardzo ekonomiczne i przyjazne środowisku w przypadku wykorzystania kolektorów słonecznych. Problem pojawia się, gdy źródłem ciepła jest stare nieefektywne źródło ciepła o niskiej elastyczności pracy. Wówczas przy małym obciążeniu cieplnym latem, generowane są wysokie straty rozruchowe oraz postojowe. Kocioł na paliwo stałe startując do pracy musi podgrzać dużą masę korpusu i wody kotłowej. Rozruch kotła jest znacznie wydłużony, a straty ciepła mogą być nawet wyższe od wymaganej ilości ciepła dla podgrzania ciepłej wody.


Kwestia taniego podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest o tyle istotna, że udział ciepła dla tych potrzeb jest coraz wyższy. Potrzeby ciepłej wody są na przestrzeni w miarę stałe i zależne jedynie od liczby mieszkańców domu i oczekiwać komfortu. Z kolei zapotrzebowanie ciepła dla ogrzewania pomieszczeń jest coraz niższe, gdyż stale rosną wymagania dla standardów energooszczędności budynków. Można tutaj mówić np. o Warunkach Technicznych WT 2017, zgodnie z którymi maksymalne zużycie ciepła w domu, dla łącznych potrzeb ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania ciepłej wody, a także wentylacji i chłodzenia, nie może przekroczyć wskaźnika 95 kWh/m2rok. W coraz większym stopniu zwraca to uwagę na konieczność efektywnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Podgrzewanie ciepłej wody w sezonie grzewczym stanowi około 60% roku, a poza sezonem grzewczym około 40%.

Sprawność źródeł ciepła po sezonie grzewczym

O ile sprawność kotłów w sezonie grzewczym może sięgać nawet 109% w przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych, to po sezonie grzewczym już wyraźnie mniej. Najbardziej efektywne kotły kondensacyjne uzyskują zwykle sprawność w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej na poziomie 98%. Kotły na paliwa stałe, uzyskują w okresie letnim znacznie niższe sprawności niż w sezonie grzewczym. Wynika to z wysokich strat rozruchowych i postojowych kotła.

Podgrzewanie ciepłej wody latem – jak najtaniej?

…będzie na przykład najtańsze przy zastosowaniu kolektorów słonecznych. Do swojej pracy wymagają one śladowej ilości energii elektrycznej. Również wysoką efektywnością energetyczną cechują się pompy ciepła powietrze/woda, np. o konstrukcji przeznaczonej wyłącznie do podgrzewania wody (tzw. pompy ciepła CWU). Co ciekawe wyższą efektywność będą uzyskiwać wówczas pompy ciepła typu powietrze/woda, ponieważ dla pomp gruntowych, temperatura dolnego źródła ciepła będzie po sezonie grzewczym wynosić około 0 oC. Dopiero z czasem regeneracja dolnego źródła ciepła zwiększy temperaturę, ale i tak do poziomu niższego od temperatury powietrza zewnętrznego w tzw. porze ciepłej.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,