Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/10/2016

Kiedy wymienić ogrzewanie domu? Quiz z pytaniami.

Jedno z trudniejszych pytań mieszkańców domu brzmi “Kiedy wymienić ogrzewanie domu?”. Wymiana systemu ogrzewania domu wiąże się z podjęciem trudnych decyzji. W zależności od zakresu modernizacji może się ona wiązać ze zwiększonymi kosztami w przypadku kompleksowej wymiany kotła, jego osprzętu i systemu ogrzewania domu. Trwałość podstawowych elementów systemu grzewczego jest szacowana przeważnie na minimum 20 lat.


Rozwój technologiczny sprawia, że wymiana jest zalecana jednak często wcześniej. Dzięki temu można użytkować nowoczesne, bezpieczne i wysokoefektywne urządzenia grzewcze wyposażone w zaawansowaną automatykę. Pozwoli ona optymalizować pracę np. układu hybrydowego, czy też zdalnie monitorować cały układ poprzez Internet. Użytkowanie starego systemu grzewczego oznaczać może ponoszenie nadmiernych kosztów eksploatacyjnych. Może się także wiązać z ponoszeniem zwiększonych kosztów napraw. Będzie to skutkiem większej awaryjności i trudności z dostępem do części zamiennych.

Kiedy wymienić ogrzewanie i na jaki system?

Decyzja o wymianie kotła na nowy nie musi obecnie oznaczać konieczności zastosowania nowego kotła. W ostatnich latach rozwinęła się znacząco oferta pomp ciepła. Dotyczy to szczególnie pomp ciepła typu powietrze/woda, które w starych budynkach mogą współpracować z istniejącym kotłem w tzw. układzie hybrydowym. Pozwala to zwiększyć poziom bezpieczeństwa – ze względu na korzystanie z co najmniej dwóch różnych paliw/energii. Pompa ciepła powietrze/woda we współpracy z kotłem może stanowić podstawowe źródło ciepła i przez większość sezonu grzewczego samodzielnie ogrzewać budynek.

Na koszty eksploatacyjne systemu grzewczego wpływ odgrywają wszystkie jego elementy. W szczególności jest to sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej, izolacja cieplna przewodów wody grzewczej i użytkowej, czy też typ pompy obiegowej (stałoobrotowa lub wysokoefektywna o zmiennej prędkości obrotowej). Znaczący wpływ odgrywa tutaj rodzaj regulatora. Obecnym standardem dla nowoczesnych źródeł ciepła są regulatory pogodowe, które dodatkowo pozwalają integrować źródła ciepła w układzie hybrydowym. Mogą one optymalizować pracę całego systemu grzewczego decydując o włączaniu do pracy tego źródła ciepła. Odbywa się to w zależności od aktualnych cen paliw i efektywności pracy (np. przy danej temperaturze zewnętrznej) zapewni najniższe koszty pracy. Najnowszą korzyścią dla użytkowników nowych systemów grzewczych będzie regulator pozwalający zdalnie monitorować pracę za pomocą aplikacji internetowej. Dzięki temu można posiadać zdecydowanie większą kontrolę nad kosztami eksploatacyjnymi ogrzewania domu i zdalnie decydować o trybie jej pracy.

Klasy efektywności energetycznej urządzeń grzewczych

Trzeba zaznaczyć, że wymiana starych kotłów grzewczych staje się stopniowo w wielu krajach wymogiem . Wynika to zarówno z chęci poprawy efektywności energetycznej w skali kraju, ale również z uwagi na potrzebę ograniczania tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń. Na przykład w Niemczech wprowadzono (jeszcze jako nieobowiązkowe, obowiązek znakowania od 01.2017) etykiety efektywności energetycznej dla starych kotłów grzewczych. Jego użytkownik będzie mógł w łatwy sposób zorientować się o klasie efektywności starego kotła. Zwykle będzie to klasa “C” lub “D”. Świadomość korzyści ze zmiany kotła na nowy o klasie efektywności “A” będzie dodatkowym bodźcem do dokonania modernizacji.

Kategoria: Tagi: , , , , ,