Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/09/2016

Wentylacja z odzyskiem ciepła w starym domu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi standardowe rozwiązanie dla nowych budynków o tzw. standardzie niskoenergetycznym, czy też pasywnym. Przynosi ona nie tylko korzyści w postaci obniżenia kosztów ogrzewania domu. Efektem jest także zdecydowaną poprawę komfortu zamieszkania i poprawę jakości powietrza. Coraz częściej wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła stosuje się w budynkach starych, poddawanych często kompleksowej modernizacji.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej w formie tzw. rekuperacji w starym budynku jest trudniejsze w porównaniu do analogicznej inwestycji w nowobudowanym domu. Wymaga bowiem wkomponowania w budynek centrali wentylacyjnej oraz bezkolizyjnego poprowadzenia przewodów wentylacyjnych z pominięciem już istniejących instalacji wewnętrznych. System wentylacji mechanicznej w starym budynku łatwiej będzie zastosować przy okazji szerszych prac modernizacyjnych.


Częstym problemem w starych budynkach jest nadmiar wilgoci w powietrzu. Wilgoć negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka, ale przede wszystkim grożący rozwojem pleśni i bakterii w przegrodach budynku. W domu jednorodzinnym zamieszkalym przez 4-osobową rodzinę, powstaje przeciętnie 10-15 litrów wody w postaci pary wodnej. W skali roku jest to więc nawet ponad 5000 litrów wody, która przy niedostatecznej wentylacji, będzie się gromadzić w konstrukcji budynku. Wilgoć nie jest wbrew niektórym opiniom usuwana przez ściany budynku (“oddychanie ścian”). Jest to zwykle nie więcej niż 3%. Pozostała część wilgoci musi być usuwana za pomocą wentylacji – naturalnej lub mechanicznej. Wentylacja naturalna funkcjonuje jednak w sposób mało przewidywalny – zależnie od warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Dlatego najczęściej nie spełnia swojej roli i nie odprowadza nadmiaru wilgoci z budynku i dostarcza zbyt małą ilość powietrza świeżego.

System wentylacji zdecentralizowanej – nowe rozwiązanie dla starych domów

Zastosowanie rekuperacji w starym domu może wymagać niestandardowych rozwiązań, np. zastosowania central wentylacyjnych o obniżonej wysokości (zabudowa w suficie podwieszonym), czy też zabudowy izolowanych cieplnie przewodów wentylacyjnych na ścianie zewnętrznej budynku. Większość trudności budowlano-konstrukcyjnych można jednak rozwiązać dzięki wykonaniu dokładnego projektu architektonicznego i budowlanego. Interesującym rozwiązaniem dla starych domów jest system wentylacji zdecentralizowanej. Można dzięki niej uniknąć potrzeby stosowania przewodów powietrznych trudnych do zabudowy w starym domu.

Kategoria: Tagi: , , , ,