Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/08/2016

Montaż pompy ciepła – funkcjonalność rozwiązań

Montaż pompy ciepła przeprowadza specjalistyczna firma, posiadająca kwalifikacje zarówno hydrauliczne, jak i elektryczne, a czasem także chłodnicze. Pompy ciepła należą do najnowocześniejszych i zarazem najefektywniejszych urządzeń grzewczych stosowanych coraz powszechniej w budynkach nowych i modernizowanych. W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój technologiczny w tym segmencie urządzeń, skutkujący m.in. wprowadzeniem wydajnych i elastycznych w pracy sprężarek inwerterowych, nowych czynników ziębniczych, a także zaawansowanych systemów sterowania i wielu innych.

Rozwój technologiczny przyniósł oczywiście wzrost efektywności pomp ciepła, według statystyk WPZ Schweiz, współczynnik efektywności COP badanych w laboratorium pomp wzrósł z ok. 3,8 do 4,5, a więc o niemal 20%. Jednak w konstrukcji nowych urządzeń grzewczych zaczęto dodatkowo zwracać dużą uwagę na zapewnienie funkcjonalności i bezpieczeństwa podczas ich użytkowania, ale także podczas prowadzenia prac montażowych i instalacyjnych.


Szczególnie w przypadku pomp ciepła powietrze/woda kwestia swobody wyboru miejsca zabudowy jest bardzo istotna ze względu na fakt instalowania ich zarówno w budynku, jak i na zewnątrz (np. jednostka wewnętrzna i zewnętrzna pomp ciepła typu Split). Korzyścią dla instalatora może być wówczas m.in. możliwość prowadzenia rur polietylenowych bez izolacji cieplnej (dzięki zastosowaniu glikolowego wymiennika ciepła zamiast parownika z czynnikiem chłodniczym).

Specjalna konstrukcja pompy ciepła powietrze/woda

Obieg chłodniczy jest całkowicie hermetyczny i nie wymaga ingerencji przy pracach montażowych, stanowi dodatkową korzyść – uproszczenia i skrócenia prac instalacyjnych. Dodatkowo nie są wymagane uprawnienia chłodnicze. Mniejsza ilość czynnika chłodniczego (poniżej 3 kg) nie będzie wymagać od użytkownika rejestracji urządzenia chłodniczego zgodnie z tzw. ustawą f-gazową.

Montaż pomp ciepła w miejscach ogólnodostępnych

Pewną nowością może być zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa użytkowania pompy ciepła. Chodzi tu o kwestie funkcjonalne związane z jednostką zewnętrzną. Przykładowo jednostka aroCOLLECT przeznaczona do współpracy z pompami ciepła Vaillant flexoTHERM/flexoCOMPACT spełnia wymagania stawiane urządzeniom instalowanym na placach zabaw. Dlatego wszystkie podłączenia (rury glikolu i okablowanie) są usytuowane od dołu jednostki, będąc niedostępnymi z zewnątrz bez zdjęcia obudowy. Dodatkowe wymagania dotyczą braku możliwości ingerencji z zewnątrz (odpowiednie żaluzje powietrza), a także poziomu natężenia dźwięku. Montaż pompy ciepła tego rodzaju jest więc możliwy w większej ilości miejsc.

Funkcjonalność montażu i serwisu pomp ciepła to nie tylko korzyści dla samego instalatora i serwisanta. Także użytkownik zyskuje dzięki niższym kosztom instalacyjnym oraz serwisowym.

Kategoria: Tagi: , , , ,