Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 25/08/2016

Jak zwiększyć efektywność pompy ciepła?

Efektywność pompy ciepła zależy od szeregu czynników związanych z budową, zastosowanymi komponentami, a także projektem całego systemu. Pompy ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT odróżniają się od najczęściej spotykanych rozwiązań zastosowaniem glikolu w obiegu pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną. Dzięki temu możliwy jest swobodny wybór dolnego źródła ciepła – powietrza, gruntu lub wody.

W standardowych rozwiązaniach pomp ciepła powietrze/woda (typ Split) w układzie krąży czynnik ziębniczy. Zastosowanie glikolu do obioru ciepła z powietrza cechuje się dużą wygodą montażu.


Nie jest wymagana ingerencja w układ chłodniczy pompy ciepła. Zwiększa się efektywność pompy ciepła dzięki wyeliminowaniu strat ciepła z obiegu czynnika. Obniża się przy tym zużycie energii elektrycznej na wydłużone cykle rozmrażania wymiennika powietrza i podgrzewania oleju przy rozruchu sprężarki.

Efektywność pompy ciepła zależy w wysokim stopniu od jej budowy i funkcjonowania. Wysokiego znaczenia w ostatnich latach nabrało zastosowanie sprężarek inwerterowych. Nie tylko ich wysoka efektywność i płynna regulacja mocy wpłynęła na efektywność pompy ciepła. Również istotny jest fakt, że można w wielu przypadkach zrezygnować ze stosowania zbiorników buforowych. Pozwala to obniżyć koszty inwestycyjne oraz obniżyć straty ciepła i energii dzięki uproszczeniu całego systemu z pompą ciepła.

Obowiązek stosowania pomp obiegowych o płynnej elektronicznej regulacji wydajności także wpłynął na wzrost efektywności pompy ciepła. Dodatkowe korzyści przynosi ograniczanie pracy pompy obiegowej przy wyłączaniu sprężarki (rozwiązanie z pomp ciepła takich jak Vaillant flexoTHERM i flexoCOMPACT).

W przypadku pomp ciepła powietrze/woda bardzo ważna jest także kwestia okresowego rozmrażania parownika w jednostce zewnętrznej. Zwykle stosowane jest rozmrażanie aktywne z wykorzystaniem pracy sprężarki, czy grzałki. W pompach ciepła takich jak Vaillant flexoTHERM i flexoCOMPACT podstawową rolę pełni pasywne rozmrażanie. Przepływające przez parownik powietrze atmosferyczne i wyższa temperatura glikolu (w porównaniu do standardowych czynników ziębniczych) wystarcza aby usunąć lód z użebrowanej powierzchni parownika. Dopiero od około +5 oC na zewnątrz budynku, może być wymagane włączenie aktywnego rozmrażania pompy ciepła.

Efektywność pompy ciepła – według rankingu

Pompy ciepła z wymiennikiem ciepła powietrze/glikol cechują się wysoką efektywnością pracy, co jest możliwe do oceny biorąc pod uwagę ranking pomp ciepła wykonany na podstawie listy BAFA. Lista BAFA jest podstawą do przyznawania dofinansowania do zakupu pomp ciepła na wymagającym i największym europejskim rynku pomp ciepła w Niemczech. Opiera się o wyniki badań pomp ciepła w jednakowych normatywnych warunkach. Badania prowadzone są w zewnętrznych laboratoriach.

 

Kategoria: Tagi: , , , ,