Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 31/07/2016

Dobór kotła do powierzchni domu

Prawidłowy dobór kotła do powierzchni domu sprzyja uzyskiwaniu niskich kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększeniu niezawodności urządzenia (brak tzw taktowania – ograniczenie liczby startów). Dobór kotła powinien być prowadzony na drodze szczegółowych obliczeń projektowych. Może być to problematyczne w budynkach istniejących, gdzie często brakuje dokumentacji projektowej lub też budynek został poddany modernizacji w późniejszych latach jego użytkowania.

 

Stąd też znajdują zastosowanie metody uproszczonego doboru kotła w oparciu o wskaźniki np. sezonowego lub szczytowego zapotrzebowania ciepła. Możliwe jest także określanie wymaganej mocy kotła na podstawie znanego rocznego zużycia paliwa. Może być to przydatne w razie wymiany starego kotła na nowy.


Ważnym krokiem jest prawidłowe uwzględnienie w doborze kotła, kwestii podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W budynkach starszego typu udział rocznego ciepła dla podgrzewania wody w bilansie cieplnym całego budynku jest znikomy (ok. 5%), ale w nowych budynkach o wysokim standardzie energetycznym, udział ten może sięgać nawet 50%.

Kategoria: Tagi: , , , ,