Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 25/06/2016

Pompa ciepła Smart Grid dla inteligentnej sieci elektroenergetycznej

Pompa ciepła Smart Grid pozwala na współpracę z inteligentną siecią elektroenergetyczną. Oznacza to dwustronną współpracę producenta energii elektrycznej i jej odbiorców. Dzięki temu tzw. duża energetyka może optymalizować swoją produkcję i dystrybucję energii. Jest to ważne ze względu na bardzo krótkie czasy występowania zwiększonych potrzeb energii (peak). Wpływając na lokalnych odbiorców energii elektrycznej, można ograniczać zużycie energii w godzinach szczytu. Jednocześnie można zachęcać lub wręcz wymuszać korzystanie z energii w okresie występowania jej nadmiaru w sieci. Do tego idealnie nadają się pompy ciepła Smart Grid. Standard “SG-Ready” oznacza gotowość do współpracy z siecią inteligentną.


Pompa ciepła Smart Grid

Standard “SG-Ready” oznacza, że pompa ciepła może reagować na sygnały wysyłane przez operatora sieci (OSD) i wchodzić w jeden z trybów pracy. Wyróżnia się 4 tryby pracy pompy ciepła. W normalnym trybie praca odbywa się zgodnie z potrzebami cieplnymi obiektu. Jednak należy uwzględnić w doborze pompy ciepła fakt, że jej praca może być okresowo blokowana. Wówczas dobór zakłada zwiększenie mocy grzewczej pompy ciepła a także możliwość zastosowania bufora wody grzewczej. Innym trybem jest blokowanie pracy w okresie szczytowych potrzeb energetycznych. W momencie gdy w sieci występują nadwyżki energii, zarządzający siecią może wymuszać pracę pompy ciepła.

Wymuszenie pracy może być zarówno “dobrowolne”. Wówczas praca pompy ciepła będzie się odbywać w ramach dopuszczalnego limitu przekroczenia temperatury zasilania. Ale może to być także tryb “wymuszony”, gdzie właściciel pompy ciepła zgadza się na jej załączenie bez względu na aktualne potrzeby cieplne budynku. Ważna jest tutaj także konstrukcja budynku, decydująca o bezwładności cieplnej i akumulacji ciepła. Większe możliwości w zakresie wymuszania przerw i pracy pompy ciepła będzie stwarzać masywna konstrukcja budynku. Zapewni ona stabilne warunki komfortu cieplnego.

Etykieta standardu SG-Ready

Pompy ciepła, których automatyka zezwala na współpracę z siecią inteligentną, mogą otrzymać etykietę SG-Ready. Jest to oznaczenie stosowane głównie na rynku niemieckim i austriackim. Wykaz modeli pomp ciepła, które spełniają wymagania standardu zamieszczony jest na liście BAFA, a także stowarzyszenia pomp ciepła w Niemczech. Zakup takiej pompy ciepła pozwoli jeśli nie od razu, to w przyszłości na współpracę z siecią inteligentną.

Kategoria: Tagi: , , ,