Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/05/2016

Koszty podgrzewania wody użytkowej – porównanie 2016

Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej należą do jednych z podstawowych obciążeń budżetu gospodarstwa domowego. Koszty podgrzewania wody będą zależeć w pierwszej kolejności od preferencji mieszkańców. W dalszej kolejności będą zależeć od sprawności źródeł ciepła pracujących w trybie podgrzewania wody CWU, a także samych kosztów paliw i energii.


Szczególnie w nowych energooszczędnych budynkach, koszty podgrzewania wody będą miały wysoki udział. Zapotrzebowanie ciepła jest systematycznie obniżane ze względu na podwyższanie standardów izolacji cieplnej. Z kolei zużycie ciepłej wody jest zależne jedynie od oczekiwań mieszkańców. W starych budynkach proporcja zużycia ciepła dla ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej wynosiła około 90/10%. W nowych może być na poziomie 50/50%. Dlatego dla zapewnienia niskich całkowitych kosztów eksploatacyjnych, konieczne jest zwrócenie uwagi na efektywne podgrzewanie wody użytkowej.

Warunki techniczne WT 2017, a podgrzewanie ciepłej wody użytkowej

Także nowe warunki techniczne WT 2017 jakim muszą odpowiadać projektowane od 2017 roku domy, narzucają w tym względzie swoje wymagania. Całkowite zużycie energii pierwotnej EP w domu jednorodzinnym nie może przekraczać 95 kWh/m2rok. Są to łączne potrzeby energii dla ogrzewania, chłodzenia, wentylacji pomieszczeń i… podgrzewania ciepłej wody. Najniższą efektywnością energetyczną i wysokim zużyciem energii pierwotnej cechuje się elektryczne podgrzewanie wody. Najwyższą efektywnością i praktycznie zerowym zużyciem energii pierwotnej cechuje się podgrzewanie wody w instalacji solarnej. Każde wykorzystanie energii odnawialnej pozwala zresztą obniżyć wyraźnie zużycie energii pierwotnej EP i spełnić wymagania warunków WT 2017.

Należy także zwrócić uwagę ne różnicę w sprawności podgrzewania wody użytkowej w sezonie grzewczym i poza nim. Jeżeli wodę podgrzewa nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy, to sprawność jego pracy jest niemal niezmienna w całym roku. Z kolei kotły stojące na paliwa stałe znacznie obniżają sprawność swojej pracy poza sezonem grzewczym. Wynika to ze zwiększonych strat rozruchowych i postojowych kotła o dużej masie własnej i dużej pojemności wodnej. Sprawność podgrzewania wody może wówczas obniżyć się nawet do 50%. Daje to dodatkowe uzasadnienie dla zastosowania instalacji solarnej lub pompy ciepła wody użytkowej.

Kategoria: Tagi: , , ,