Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Rodzaje pomp ciepła powietrze-woda – wady i zalety

Podział pomp ciepła powietrze-woda zależy zazwyczaj ich budowy. Rodzaje pomp CO i do wody użytkowej to najczęściej pompy Monoblok i Split. Każda z nich ma swoje zalety, a wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła jest zależny m.in. od możliwości jej zabudowy w budynku, a także od preferencji użytkownika. Czym się charakteryzują poszczególne pompy ciepła typu powietrze-woda? Sprawdzamy!

Pompa ciepła aroTHERM Split

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa pompa powietrze-woda Monoblok,
  • czym charakteryzują się pompy ciepła powietrze-woda Split,
  • który rodzaj pomp ciepła wybrać,
  • jaką pompę ciepła powietrze-woda wybrać.

Pompa powietrze-woda to najchętniej stosowane rozwiązanie w tym segmencie urządzeń. Jej instalacja nie wymaga specjalnego przedsięwzięcia projektowego, ponieważ dolnym źródłem ciepła jest powietrze, do którego jest bardzo łatwy dostęp. Jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rodzaje pomp ciepła powietrze-woda?

Przeczytaj też: Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Podział pomp – pompa powietrze-woda typu monoblok

Pompa ciepła Monoblok to urządzenie jednosegmentowe, hermetycznie zamknięty układ chłodniczy. W tego typu pompie jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną łączną przewody czynnika niezamarzającego (glikolu).

Pompa ciepła Monoblok może być zainstalowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Zainstalowanie jednostki wewnątrz chroni jej elementy przed czynnikami atmosferycznymi. Wiąże się to jednak z ryzykiem zwiększenia hałasu wewnątrz budynku, a także koniecznością wykonania dużych otworów w pomieszczeniu dla wyprowadzenia kanałów powietrznych. Zabudowanie jednostki na zewnątrz budynku eliminuje ryzyko większego szumu w domu, ale wymaga zabezpieczenia pompy ciepła Monoblok przed zamarzaniem wody np. w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Ważną zaletą pomp Monoblok jest prostota montażu. Cały układ chłodniczy mieści się w jednym bloku i nie wymaga specjalnych prac przy instalacji. Urządzenia Monoblok posiadają także mniejszą ilość czynnika chłodniczego. Jest to istotne z punktu widzenia tzw. ustawy f-gazowej, gdyż pompy ciepła z ilością czynnika chłodniczego większą niż 3 kg podlegają obowiązkowi rejestracji.

Pompa ciepła zalety i wady – pompa powietrze-woda typu Split

W pompie typu powietrze-woda układ chłodniczy jest podzielony na dwie jednostki – skraplacz znajduje się w jednostce wewnętrznej. W przypadku pompy Split jednostki zewnętrzna i wewnętrzna są połączone przewodami z czynnikiem chłodniczym.

Zaletą pomp typu Split jest eliminacja źródła hałasu z budynku. Sprężarka, a także wentylator parownika są umieszczone w jednostce zewnętrznej. W klasycznym rozwiązaniu jednostka zewnętrzna łączy się z wewnętrzną w budynku przewodami z czynnikiem chłodniczym. Eliminuje to ryzyko zamarzania układu pompy ciepła. Utrudnieniem jest z kolei konieczność ingerencji w układ chłodniczy pompy ciepła. Wykonawca musi wobec tego mieć uprawnienia chłodnicze.

Pompy ciepła powietrze-woda – który rodzaj wybrać?

Monoblok czy Split? Które rozwiązanie wybrać? A może kompromis? Specjalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła typu Split, w której pomiędzy jednostkami jest zastosowany obieg czynnika niezamarzającego na bazie glikolu. Łączy to w sobie zalety pomp ciepła Monoblok i Split. Dzięki takiej konstrukcji w pompach ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT można wybrać dowolne dolne źródło ciepła – powietrze, grunt lub wodę.

Więcej o różnicach i zaletach wynikających z montażu pomp typu Split i Monoblok dowiesz się z naszego filmu:

Podział pomp – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Przy wyborze pompy należy się kierować nie tyle jej rodzajem, ile innymi parametrami. Kluczową rolę odgrywa m.in. wytwarzany przez urządzenie hałas. Konstrukcja pompy ciepła, a także warunki jej zabudowy wpływają na głośność słyszaną przez ludzkie ucho z różnej odległości. Które pompy ciepła są najcichsze? Wszystko zależy od umiejscowienia w pompie sprężarki i wentylatora.

  • Do najcichszych pomp ciepła należą zwykle pompy typu Monoblok w wersji do ustawienia wewnątrz budynku.
  • Równie cichymi urządzeniami są pompy typu Split z obiegiem glikolowym. Sprężarka jest w nich bowiem umieszczona w jednostce wewnętrznej, co daje większą szansę na obniżenie emisji hałasu na zewnątrz.

Warto też podkreślić, że pompa typu powietrze-woda słyszalna jest jedynie z najbliższej odległości. Istnieje wiele wytycznych, które ograniczają w pompie ciepła maksymalny poziom hałasu. Aby dowiedzieć się, jak głośna jest konkretna pompa ciepła, należy porównać etykiety efektywności energetycznej i wziąć pod lupę kilka modeli. Na etykiecie znajduje się informacja dotycząca poziomu mocy akustycznej urządzenia. Ciche pompy ciepła uzyskują moc akustyczną nie większą niż 55 dB (A). Warto pamiętać, że wpływ na ciśnienie akustyczne ma usytuowanie pompy ciepła, np. przy jednej ścianie, w narożniku czy pomiędzy dwoma domami. Dysponując informacją o mocy akustycznej i usytuowaniu pompy ciepła względem otoczenia, wykonawca ustala wymaganą odległość urządzenia od granicy działki czy okna sypialni.

Przeczytaj też: Jak głośna jest pompa ciepła powietrze-woda?