Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 20/04/2016

Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?

Koszty eksploatacji pompy ciepła zależą ściśle od jej efektywności. Jest ona opisywana przez wartość COP lub SCOP. Przedstawiają one odpowiednio efektywność chwilową oraz średnioroczną. Dla właściciela pompy ciepła najbardziej interesujące będą przewidywane koszty eksploatacji urządzenia. Ich nieznajomość może być przeszkodą w podjęciu decyzji o zakupie pompy ciepła. Dodatkową obawą może być fakt, że energia elektryczna należy do jednym z droższych nośników wykorzystywanych do ogrzewania domu.


Szereg czynników wpływa na zużycie energii elektrycznej. Są to m.in. czynniki jakie należy brać pod uwagę na etapie projektowania systemu grzewczego z pompą ciepła. Ale jest także szereg czynników, które można uwzględnić podczas bieżącej eksploatacji pompy ciepła. Do grupy pierwszych czynników należy w szczególności typ systemu grzewczego. Temperatury robocze obiegu grzewczego wpływają decydująco na efektywność pracy pompy ciepła. Zależy od nich także zakres pracy pompy ciepła, tzw. punkt biwalencyjny w którym pompa ciepła będzie musiała być wspomagana pracą kotła grzewczego.

Koszty eksploatacji pompy ciepła – od czego zależą?

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła można określić w sposób przybliżony na podstawie danych z regulatora. Dokładne określenie zużycia energii jest możliwe po założeniu oddzielnego licznika dla pompy ciepła i jej osprzętu (grzałka elektryczna, pompa obiegu solanki, itd.). Koszty zakupu energii będą zależeć nie tylko od jej zużycia, ale także od taryfy zakupowej. W większości przypadków, wybór 2-strefowej taryfy energetycznej będzie opłacalny. Co prawda koszt energii w tzw. porze szczytu jest wyższy niż w taryfie 1-strefowej, ale jednocześnie poza szczytem są znacznie niższe. Odpowiednia nastawa czasów pracy pompy ciepła pozwala korzystać w większej mierze z tańszej energii w godzinach poza szczytowych. Przykładem jest popularna taryfa G12w, gdzie koszt energii poza szczytem jest niższy 4-5 razy od ceny energii w taryfie 1-strefowej.

Cena energii elektrycznej – porównanie dla taryfy 1- i 2-strefowej

W przykładowym domu spełniającym Warunki Techniczne WT 2021, cena energii kupowanej w 2016 roku wynosiła 0,569 zł/kWh brutto. Zmiana taryfy na zakup energii spowodowała, że średnia cena energii w tym domu obniżyła się w 2018 roku do 0,437 zł/kWh brutto. Różnica wynosi więc w tym przypadku ponad -23%. Im więcej energii zużywanej będzie poza szczytem (np. dla taryfy G12w w dni robocze w godzinach 22.00-06.00, 13.00-15.00 oraz święta i weekendy), tym większa będzie korzyść finansowa. Powinna to być proporcja przynajmniej 50/50%. Sprzyjające temu jest stosowanie zaawansowanych regulatorów, instalacji ogrzewania podłogowego i masywnej konstrukcji budynku. Zwiększona akumulacja ciepła pozwala na ograniczanie pracy pompy ciepła w okresach wysokich cen energii elektrycznej.

Kategoria: Tagi: , , , , ,