Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/03/2016

Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu przez Internet

Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu przez Internet, a także jego wentylacją mechaniczną i układem podgrzewania ciepłej wody użytkowej pozwala znacząco podwyższyć komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. W wielu sytuacjach życiowych doceniona będzie możliwość zdalnej zmiany nastaw całego systemu, np. przy okazji wyjazdu na wczasy, powrotu z wycieczki czy też wyjazdu służbowego. Nie mniej istotna jest kontrola pracy systemu i szybka reakcja na ewentualne niedomagania lub awarie. Zdalny nadzór może prowadzić nie tylko użytkownik, ale także wykwalifikowana firma serwisowa. Dzięki temu otrzymuje się fachowe wsparcie w obsłudze całego systemu co jest ważne także dla optymalizacji jego nastaw ze względu na uzyskanie odpowiedniego poziomu komfortu przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych.


Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu przez Internet staje się coraz bardziej popularne także ze względu na rozpowszechnienie smartfonów. Według raportu “Polska jest mobi” już w 2015 roku 58% Polaków korzystało ze smartfona, a 21% z tabletu. Wykorzystanie tych urządzeń sięga średnio 2,5 h dziennie. Udostępnienie aplikacji do zdalnego nadzoru pracy systemu grzewczego przez Internet jest więc naturalnym krokiem ze strony producenta. Większość nowoczesnych sterowników kotłów, czy pomp ciepła posiada w standardzie taką możliwość. Konieczne jest jednak zastosowanie dodatkowego osprzętu – modułu komunikacji internetowej. W przypadku regulatora multiMATIC 700 komunikacja między z takim modułem odbywa się magistralą eBUS.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu przez Internet dla użytkownika i serwisu

Użytkownicy systemów grzewczych korzystają najczęściej z kilku podstawowych funkcji zdalnego nadzoru. Są to nastawy temperatur, np. ciepłej wody użytkowej czy też pomieszczeń ogrzewanych. Są to także przedziały czasowe pracy ogrzewania domu a także układu podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie mniej przydatną funkcją jest tzw. tryb urlopowy. Pozwala on na obniżenie temperatury wewnątrz budynku i wyłączenie podgrzewania ciepłej wody użytkowej podczas nieobecności mieszkańców w domu.  Nie jest już problemem, gdy zapomni się o włączeniu trybu urlopowego, ponieważ można tego dokonać będąc na urlopie przy pomocy aplikacji dla smartfona. Ogromnym atutem jest możliwość powierzenia opieki nad swoim systemem grzewczym wykwalifikowanej firmie serwisowej. Jest to przydatne w bardzo wielu sytuacjach i zwiększa zdecydowanie poziom komfortu i bezpieczeństwa korzystania z ogrzewania domu.

Kategoria: Tagi: , , , ,