Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 29/03/2016

Pompy ciepła do współpracy z każdym dolnym źródłem ciepła – FILM

Pompa ciepła do wszystkich źródeł ciepła stanowi nową generację tego rodzaju urządzeń. Typoszereg pomp ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT produkowany jest przez firmę Vaillant. Wyznacza on nowe standardy pod względem funkcjonalności, designu oraz efektywności energetycznej. Jako dolne źródło ciepła można wykorzystać grunt, powietrze lub wodę. Klasa efektywności energetycznej w połączeniu z zaawansowanym regulatorem multiMATIC 700 sięga najwyższej obecnie klasy A+++.

Możliwość wyboru dowolnego dolnego źródła ciepła daje szereg korzyści jej użytkownikowi. Technicznie jest możliwa zmiana dolnego źródła ciepła w przyszłości w razie nieprzewidzianych problemów z wykorzystywanym pierwotnie źrodłem ciepła. Dotyczy to szczególnie pomp ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT cechujących się specjalną budową. Funkcjonują one w oparciu o zasadę pracy pomp ciepła typu SPLIT (jednostka zewnętrzna i wewnętrzna), ale z zastosowaniem glikolu jako czynnika przekazującego ciepła z otoczenia. Daje to możliwość łatwego podłączenia dolnego źródła ciepła po jednej stronie i odbioru ciepła przez glikol. Prace montażowe nie wymagają ingerencji w układ chłodniczy pompy ciepła. Nie są więc wymagane specjalistyczne uprawnienia chłodnicze i złożone pracy wykonawcze oraz serwisowe. Mniejsza ilość czynnika chłodniczego niż w standardowych pompach ciepła typu SPLIT o tej samej mocy eliminuje konieczność rejestracji urządzenia zgodnie z tzw. ustawą f-gazową.

Dla firmy instalacyjnej czy serwisowej to także szereg korzyści. Ta sama pompa ciepła dla różnych źródeł ciepła oznacza ułatwienie w prowadzonych pracach montażowych i serwisowych. To także łatwiejszy i szybszy dostęp do części serwisowych. Dodatkową gwarancję stanowi tutaj Europejski Znak Jakości Pomp Ciepła EHPA-Q, który poza zapewnieniem najwyższego standardu jakościowego urządzenia, wymaga od producenta dostępu do części zamiennych przez co najmniej 10 lat. Znak jakości EHPA-Q to także potwierdzenie rzetelności wykonania badania efektywności COP pompy ciepła przez niezależne akredytowane laboratorium. Wartość COP musi wynosić w przypadku pompy ciepła powietrze/woda minimum 3,10 (w punkcie A2/W35). Wynosi on w przypadku omawianych pomp ciepła od 3,7 do 4,2 w zależności od urządzenia o danej mocy grzewczej.

Kategoria: Tagi: , , , , ,