Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 15/03/2016

Etykiety efektywności energetycznej dla starych kotłów

Etykiety efektywności energetycznej wprowadzone dla urządzeń grzewczych 26 września 2016 r., dotyczą nowych urządzeń. Użytkownik ma możliwość zorientowania się w ich klasie efektywności i dokonać świadomego wyboru. Brak takiej informacji dla już użytkowanych źródłach ciepła, został wypełniony przez rozporządzenie rządu niemieckiego. Etykieta efektywności starego kotła musi być nadawana od 1 stycznia 2017 r., dla urządzeń starszych 15 lat. Daje to szansę użytkownikowi na ocenę potencjału jaki tkwi w modernizacji – wymianie kotła starego na nowy. W Polsce można szacować, że około 85% pracujących źródeł ciepła cechuje się klasą efektywności C lub niższą. Za efektywne uznaje się źródła ciepła posiadające co najmniej klasę A, a najlepiej A+ lub wyższą świadczącą o dodatkowym wykorzystaniu energii odnawialnej, np. przez zastosowanie instalacji solarnej lub pompy ciepła.


Etykiety energetyczne są dostarczane z nowymi urządzeniami – kotłami grzewczymi, pompami ciepła, podgrzewaczami wody, itd. Problemem pozostaje ocena efektywności starych urządzeń. W Niemczech szacuje się, że około 70% źródeł ciepła posiada klasę C lub niższą. Pomimo rozwiniętego rynku techniki grzewczej w Niemczech, średni wiek źródła ciepła wynosi blisko 18 lat. Można założyć, że w Polsce średni wiek kotła grzewczego będzie jeszcze dłuższy (udział pomp ciepła jest statystycznie śladowy). Potencjał oszczędności dla modernizacji systemów grzewczych jest wobec tego bardzo wysoki także w skali globalnej. W Polsce szacuje się, że około 70% domów ogrzewanych jest kotłami węglowymi (ok. 3,8 mln domów). Większość z kotłów cechuje się niską efektywnością energetyczną i wysokim stopniem zużycia.

Etykieta efektywności starego kotła

Nadawana obowiązkowo w Niemczech od 1 stycznia 2017 roku etykieta efektywności starego kotła, pozwala ocenić jego stan techniczny. Dotyczy to kotłów starszych niż 15 lat. Baza danych dla kotłów produkowanych od początku lat 70-tych jest zawarta na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki i Technologii Niemiec BMWi. Dzięki temu można dokonać także oceny spodziewanych korzyści przy wymianie kotła na nowy. Zazwyczaj zmiana kotła na nowy będzie oznaczać przejście z klasy C lub D na klasę A. Wymiana kotła na pompę ciepła pozwoli uzyskać jeszcze wyższą klasę: A++, a nawet A+++.

Kategoria: Tagi: , , , , ,