Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 15/11/2015

Wpływ regulatora temperatury na efektywność systemu grzewczego

Wpływ regulatora temperatury na efektywność systemu grzewczego staje się coraz bardziej istotny. Dzieje się tak ze względu na uzyskiwane wysokie sprawności pracy przez źródła ciepła, jak też całe systemy grzewczo-wentylacyjne. Coraz większy potencjał dalszego zwiększania efektywności energetycznej tych systemów leży właśnie po stronie sterowania ich pracą. Regulator może wpływać na pracę źródła ciepła decydując o czasie jego pracy, a przede wszystkim dobierając moc cieplną do aktualnych potrzeb budynku. Jest to szczególnie istotne dla nowoczesnych źródeł ciepła takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. W ich przypadku obniżanie temperatury wody grzewczej, przekłada się na wzrost sprawności pracy i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Inwestycja w zaawansowany regulator stanowi niewielką część całkowitych kosztów inwestycyjnych dla systemu grzewczego. Realne oszczędności pozwalają na krótki okres zwrotu kosztów takiej inwestycji. 


Zgodnie z rozporządzeniem UE nr 811/2013, regulatory są odznaczane klasami od I do VIII). W zależności od wpływu jaki odgrywa regulator na pracę źródła ciepła i systemu grzewczego, przyznaje się dodatkową tzw. premię. Jest ona uwzględniana w obliczaniu efektywności energetycznej zestawu z kotłem lub pompą ciepła. Najbardziej podstawowy wariant regulatora temperatury uzyskuje premię jedynie 1%. Jest to wariant regulatora tzw. pokojowego, który nie wpływa na regulację temperatury wody grzewczej, a jedynie włącza i wyłącza źródło ciepła. Najwyższą premię 5% uzyskują regulatory pogodowe pozwalające na płynną regulację mocy źródła ciepła oraz temperatury wody grzewczej. Dodatkowo muszą być wyposażone w min. 3 czujniki temperatury wewnętrznej. Pozwala to na indywidualną regulację temperatury kilku stref lub pomieszczeń w budynku.

Wpływ regulatora temperatury na efektywność systemu grzewczego – klasa efektywności

W wielu przypadkach regulator stanowi na tyle istotne wyposażenie źródła ciepła, że otrzymuje od etykietę efektywności energetycznej w formie takiej jak dla zestawu. Na etykiecie jest wówczas zaznaczony fakt współpracy z regulatorem, a w karcie zestawu obliczona łączna efektywność energetyczna. Regulator temperatury o wysokiej premii zgodnie z rozporządzeniem UE nr 811/2013, może zwiększyć klasę efektywności źródła ciepła. Dzieje się tak w przypadku pomp ciepła. Wysokoefektywne pompy ciepła powietrze/woda do ogrzewania domu uzyskują często klasę A++. W połączeniu z zaawansowanym regulatorem (np. Vaillant calorMATIC 470) klasa ta zwiększa się do najwyższego stosowanego poziomu: A+++. Wpływ regulatora temperatury na koszty ogrzewania domu będzie zauważalny, także dzięki możliwości dostosowania pracy urządzeń grzewczych domu do kosztów zakupu energii czy paliwa. Dotyczy to w szczególności układów hybrydowych ogrzewania. W zależności od warunków eksploatacyjnych może być włączana do pracy np. pompa ciepła lub kocioł gazowy. Funkcja triVAI obliczy koszt jednostkowy ciepła i zależnie od potrzeb uruchomi pracę danego urządzenia grzewczego.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , ,