Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 25/10/2015

Pompa ciepła i grzejniki?

Pompa ciepła i grzejniki można z powodzeniem zastosować razem zapewniając wysoką efektywność pracy systemu grzewczego. O ile to możliwe należy dążyć do stosowania instalacji niskotemperaturowych. Nie należy mieć obaw o zapewnienie komfortu cieplnego w nowych domach, ogrzewanych wyłącznie instalacją podłogową. Stosowanie w nowym domu instalacji ogrzewania podłogowego i grzejnikowego niepotrzebnie komplikuje system grzewczy i obniża efektywność systemu. Przykład budynku ogrzewanego w 100% przez instalację podłogową pokazuje, że komfort cieplny może iść w parze z niskimi kosztami ogrzewania. Jeżeli jednak pompa ciepła ma być zastosowana w ramach termomodernizacji istniejącego domu, grzejniki zazwyczaj pozostają w nim. Należy wówczas spełnić pewne warunki dla efektywnej pracy pompy ciepła. Nie jest to problematyczne obecnie, gdy nowoczesne pompy ciepła powietrze/woda cechują się wysoką elastycznością pracy.


Pompa ciepła i grzejniki w starym domu – wymieniać czy nie?

Termomodernizacja budynku jednorodzinnego w zależności od zakresu prac remontowych pozwala obniżyć potrzeby cieplne nawet o 60%. Dzięki temu możliwe jest także obniżenie temperatur roboczych systemu grzewczego. To z kolei stwarza dogodne warunki dla pracy pompy ciepła bądź dla kotła kondensacyjnego. W budynkach modernizowanych zazwyczaj istnieje tradycyjny system grzewczy złożony z kotła i instalacji grzejnikowej. Zastosowanie pompy ciepła ogranicza się zwykle do typu powietrze/woda. Odznaczają się one łatwością zabudowy bez konieczności wykonywania prac ziemnych przy dolnym źródle ciepła (np. sondy pionowe). Niższa wymagana wydajność cieplna grzejników i niższe temperatury wody grzewczej pozwalają na wykorzystanie ich do współpracy z pompą ciepła. Obniżenie temperatur wody grzewczej z 80/60 °C na 55/45 °C obniża moc cieplną grzejnika o około 50%. Zazwyczaj mieści się to w zakresie potrzeb grzewczych domu po wykonanej gruntownej termomodernizacji (dociepleniu). Oczywiście należy ocenić stan techniczny grzejników i dokonać dokładnego płukania instalacji przed połączeniem jej z nową pompą ciepła.

Pompa ciepła i grzejniki – samodzielnie, czy we współpracy z kotłem?

Zastosowanie pompy ciepła jako samodzielnego źródła ciepła dla ogrzewania grzejnikowego może być utrudnione. Najbardziej wydajne pompy ciepła posiadające sprężarkę wykonaną w technologii EVI (np. Vaillant flexoTHERM/flexoCOMPACT) mogą osiągać temperaturę zasilania 65 °C. Taka temperaturę pompa utrzyma jednak do temperatury zewnętrznej -15 °C. Dla porównania standardowe pompy ciepła przeważnie maks. 55 °C do -5 °C na zewnątrz.

Jeżeli instalacja grzejnikowa jest dobrana na niskie parametry np. 55/45 (przy -20 °C), to pompa ciepła ze sprężarką EVI powinna samodzielnie zapewnić pełne całoroczne pokrycie potrzeb ciepła. Dla instalacji o wyższych parametrach pracy może być potrzebne wsparcie pracy pompy ciepła. Możliwe, że wystarczy kilka czy kilkanaście godzin pracy wbudowanej w pompie ciepła grzałki elektrycznej (tryb monoenergetyczny). Inną opcją pozostaje budowa tzw. układu hybrydowego z kotłem grzewczym. Istniejący kocioł grzewczy będzie pełnić rolę szczytowego źródła ciepła (zwykle od 10 do 30% potrzeb cieplnych). Zapewni również funkcję urządzenia grzewczego na wypadek konserwacji (bądź ewentualnej awarii) pompy ciepła.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , ,