Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/10/2015

Instalacja solarna z kotłem gazowym

Połączenie kotła gazowego z instalacją solarną stanowi jedno z najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań w systemach grzewczych każdej wielkości. Niskie emisje zanieczyszczeń przy spalaniu gazu ziemnego zostają obniżone w jeszcze większym stopniu dzięki pracy kolektorów słonecznych, które cechują się najwyższym efektem ekologicznym – niemal zerowym zużyciem tzw. energii pierwotnej zużywanej do zasilania małej pompy obiegowej. Wykorzystanie kolektorów słonecznych jest możliwe zarówno do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i wspomagania ogrzewania budynku. Dogodne rozwiązanie stanowią kompaktowe centrale grzewcze, które składają się z modułu gazowego kotła kondensacyjnego, solarnego podgrzewacza wody i osprzętu. Oferują wysoką funkcjonalność i estetykę rozwiązania oraz oszczędzają czas montażu, miejsce zabudowy i koszty inwestycyjne. Zastosowanie kolektorów słonecznych pozwala podwyższyć klasę efektywności energetycznej kotła gazowego, np. w trybie podgrzewania ciepłej wody z klasy A na A+. Jest to zatem rozwiązanie spełniające możliwe do wprowadzenia w przyszłości zaostrzone wymagania efektywności energetycznej dla indywidualnych systemów grzewczych.


Instalacja solarna z kotłem gazowym stanowi coraz częściej stosowany standard w nowych lub modernizowanych budynkach, z przeznaczeniem na dodatkowe solarne wspomaganie ogrzewania. W wielu krajach Europy Zachodniej jak np. w Niemczech instalowanych jest więcej instalacji solarnych tzw. “kombi” niż tradycyjnych przeznaczonych jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Popularnym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie podgrzewacza uniwersalnego, który spełnia funkcję podgrzewania wody oraz magazynowania ciepła i wspomagania pracy systemu grzewczego budynku.

Instalacja solarna najczęściej współpracuje z kotłem gazowym jednofunkcyjnym z pomocą podgrzewacza pojemnościowego. Połączenie instalacji solarnej z kotłem dwufunkcyjnym jest technicznie możliwe, jednak wymaga zapewnienia warunków dla nieprzerwanego odbioru ciepła. Współpraca instalacji solarnej z kotłem gazowym jest dogodna także ze względu na cechy budowy nowoczesnych kotłów, które cechują się szczególnie szerokim zakresem modulacji mocy i małą pojemnością wodną. Dzięki temu są one elastyczne w pracy, łatwo dostosowują się do potrzeb cieplnych, a ich rozruch oraz postój powodują niewielkie straty cieplne. Jest to szczególnie ważne w aspekcie pracy kotła poza sezonem grzewczym. Tradycyjne kotły stojące, szczególnie opalane paliwe stałym cechują się często znacznie obniżoną sprawnością pracy poza sezonem grzewczym.

Kategoria: Tagi: , , , ,