Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 28/02/2015

Jak wybrać ogrzewanie domu?

Jak wybrać ogrzewanie domu, aby inwestycja była optymalna pod względem kosztów inwestycji i późniejszej eksploatacji? To jedna z ważniejszych decyzji, która będzie w przyszłości rzutować na wysokość kosztów eksploatacji domu. Koszty ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią największe obciążenie budżetu domowego. Można je obniżyć stosując nowoczesny system grzewczy wspierany np. dodatkowo poprzez wykorzystanie energii odnawialnej. System ogrzewania domu powinien być wybierany z uwzględnieniem kryteriów technicznych i ekonomicznych, ale także poszanowania środowiska naturalnego. Wybór rodzaju źródła ciepła (kotła grzewczego, pompy ciepła) będzie miał wpływ na lokalną jakość powietrza. A jest to znaczący problem w naszym kraju i nie może być pomijany w procesie decyzyjnym. Podczas wyboru rodzaju systemu grzewczego należy wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników, dzięki czemu uniknie się również zbędnych kosztów podczas budowy domu.


Jak wybrać ogrzewanie domu nowego?

Pytanie często stawiane przez osoby planujące budowę domu: “Jak wybrać ogrzewanie domu?” powinno być rozpatrywane jak najwcześniej, zanim powstanie projekt domu. Pozwala to zastosować nawet uważane za drogie rozwiązania techniczne, bez zwiększania całkowitego kosztu budowy domu. Szczególnym przykładem jest tutaj wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Samo jej zastosowanie może się odbyć całkowicie bez wzrostu kosztów budowy domu. Wyeliminowanie kominów wentylacyjnych, a także zastosowanie prostszych nieotwieranych okien (nawet tylko na parterze domu) może przynieść większe oszczędności niż wydatki na system wentylacji mechanicznej. Z kolei korzyści z zastosowania rekuperacji będą zarówno po stronie ekonomicznej, jak i pod względem komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Bardzo ważny jest kompleksowy wybór systemu ogrzewania domu. Samo zastosowanie wysokoefektywnego źródła ciepła, np. kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła nie zagwarantuje niskich kosztów ogrzewania domu. Dopiero współpraca z niskotemperaturowym systemem ogrzewania (np. podłogowego), pozwoli dodatkowo zwiększyć efektywność pracy pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego nawet o 20-30%. System grzewczy i wentylacyjny musi być dobrany odpowiednio do standardu energetycznego budynku. Na przykład w budynku niskoenergetycznym o standardzie WT 2017 lub WT 2021, możliwa będzie samodzielna praca pompy ciepła. Jeżeli odpowiednio wcześnie zaplanuje się wybór projektu domu z pompą ciepła, można będzie ograniczyć koszty inwestycji i zbudować nawet dom bez komina.

Jak wybrać ogrzewanie domu modernizowanego?

W budynkach o wyższym zapotrzebowaniu ciepła, np. modernizowanych można dokonać wymiany kotła na nowy gazowy kondensacyjny, ale także na pompę ciepła. Szczególnie w ostatnich latach popularność zyskały pompy ciepła typu powietrze/woda. Można ją zastosować w tzw. układzie hybrydowym. Przy niższych temperaturach zewnętrznych pracę pompy ciepła będzie wspomagać lub zastępować kocioł grzewczy.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , ,