Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Warunki zabudowy pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda mogą mieć konstrukcję typu monoblok lub SPLIT, czyli złożoną z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Dzięki łatwości montażu stanowią one coraz częstsze rozwiązanie w budynkach zarówno nowych, jak i modernizowanych. Należy jednak wziąć pod uwagę zawarte w instrukcji producenta warunki zabudowy pompy ciepła powietrze-woda.

Powietrzna pompa ciepła aroTHERM split

Z tekstu dowiesz się:

  • hałas o jakim natężeniu generuje pompa ciepła,
  • dlaczego prawidłowy przepływ powietrza w pompie jest tak ważny,
  • na czym polega prawidłowe usuwanie kondensatu z pompy i dlaczego jest konieczne.

Powietrzne pompy ciepła mogą być przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. Mogą być także samodzielnie pracującym urządzeniem w nowym budynku lub współpracującym z istniejącym kotłem olejowym, węglowym itp. w budynku po termomodernizacji. Zabudowa pompy ciepła powietrze-woda na zewnątrz oszczędza miejsce w budynku. Eliminuje także źródło hałasu oraz pozwala uniknąć wykonywania kanałów powietrznych o dużych przekrojach. Należy jednak zwrócić uwagę na wymagania producenta dotyczące prawidłowych warunków eksploatacyjnych. Dotyczy to m.in. zachowania odległości od budynku i ochrony otoczenia przed nadmiernym poziomem natężenia dźwięku. Kluczową kwestią pozostaje także prawidłowe odprowadzanie kondensatu (skroplin), zwłaszcza w okresie zimowym (ochrona przed jego zamarzaniem).

Pompa ciepła powietrze-woda w zwartej zabudowie a poziom hałasu

Pompy ciepła typu split mogą się cechować szczególnie niskim poziomem natężenia dźwięku dzięki zabudowie sprężarki w jednostce wewnętrznej. Możliwe jest więc zamontowanie jednostki zewnętrznej takiej pompy ciepła np. w zwartej zabudowie jednorodzinnej.

Na poziom hałasu pompy ciepła ma wpływ wiele czynników. Część z nich jest związana z budową wewnętrzną, a część z wykonaniem instalacji. Hałas można ograniczyć dzięki montażowi jednostki zewnętrznej na tzw. wibroizolatorach. Jeśli pompa jest cięższa, jako podstawę wykonuje się betonowy fundament, do pozostałych wystarczą jednak płyty chodnikowe, bloczki betonowe lub konstrukcja stalowa. Warstwa żwiru o grubości 0,3 m pod fundamentami zwiększa stabilność montażu, zapewnia przesiąkanie topniejącego lodu z parownika, a także ogranicza przenoszenie drgań.

Do najcichszych w swojej klasie urządzeń należy seria pomp ciepła Vaillant aroTHERM Split. W odległości 3 m od jednostki zewnętrznej poziom hałasu wynosi ok. 32 dB(A). Oznacza to, że będzie ona praktycznie niesłyszalna dla domowników i sąsiadów.

Optymalny przepływ powietrza w obrębie pracującej pompy ciepła

Dla uzyskania efektywnej pracy pompy ciepła typu powietrze-woda bardzo ważną kwestią pozostaje jej zabudowa zapewniająca odpowiednią cyrkulację powietrza. Ważne są tutaj m.in. odległość od ściany budynku, a także wolna przestrzeń od frontu pompy ciepła: minimalna odległość od frontu pompy ciepła jest określana jako 3 m, natomiast od ścian – 0,5 m. Należy pamiętać, że powietrze stanowi dolne źródło ciepła. Przepływ powietrza (jego ilość oraz temperatura) będzie decydować o ilości pozyskiwanego ciepła i zużyciu energii przez pompę ciepła. Niekorzystnie działa również wiatr o dużej sile i kierunku przeciwnym do kierunku wyrzutu powietrza z pompy ciepła.

Usuwane powietrze ma temperaturę niższą o ok. 8℃ od powietrza zewnętrznego – nie należy więc ustawiać pompy przodem do tarasu, okien, roślinności itd.

Prawidłowe usuwanie kondensatu z pompy ciepła powietrze-woda

Podczas pracy pompy ciepła ze schładzanego powietrza będzie wydzielany kondensat (skropliny). Należy zadbać o jego prawidłowe usuwanie. Konieczne jest zapewnienie jego rozsączania w gruncie także przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Możliwe jest też usuwanie kondensatu do kanalizacji wewnętrznej budynku, ale trzeba zabezpieczyć zewnętrzny odcinek odpływu przed zamarzaniem.

Zobacz również: Dobór pompy ciepła