Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 27/09/2014

Rekuperator do mieszkania

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń w budynku wielorodzinnym jest praktycznie niemożliwa do uzyskania przy pomocy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Zaburzenia ciągu wentylacyjnego, oddziaływanie wiatru na budynek, a także szczelne okna wpływają na niekontrolowaną ilość świeżego powietrza napływającego do mieszkania. W krajach zachodnioeuropejskich coraz częściej stosuje się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła (rekuperator do mieszkania) nie tylko w nowych budynkach wielorodzinnych, ale także w poddawanych modernizacji.


Dzięki zastosowaniu rekuperatora zwiększa się w zdecydowany sposób poziom komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, ale także obniża wyraźnie koszty eksploatacyjne. Nowe rozwiązania producentów pozwalają na ich montaż w mieszkaniach. Przykładem może być rekuperator do mieszkania Vaillant recoVAIR 150/4 o zwartych gabarytach (niska wysokość) i obniżonej wydajności powietrza. Wystarczające jest wygospodarowanie miejsca w suficie podwieszonym lub wnęce ściennej, aby zabudować tego typu rekuperator. Płaskie kanały wentylacyjne wymagają minimalnej wysokości przestrzeni nad sufitem podwieszonym, a w samych pomieszczeniach zabudowane zostają jedynie nawiewniki i wywiewniki.

Centrala wentylacyjna do mieszkania – ile prądu zużywa?

Niezależnie od tego czy rekuperator trzeba zastosować w domu czy mieszkaniu, przyszłego użytkownika interesuje ile będzie przez niego zużywanej energii elektrycznej. Nowoczesne rekuperatory posiadają m.in. wentylatory z silnikami prądu stałego. Płynna regulacja wydajności pozwala obniżać zużycie energii elektrycznej. Może ona być programowana czasowo, ale także za pomocą czujnika jakości powietrza (zawartość CO2). Praca centrali wentylacyjnej o wysokiej klasie efektywności (A, A+) przy pracy na potrzeby lokalu o powierzchni do 100 m2, nie powinna kosztować więcej niż 100 zł/rok. Zużycie energii przez rekuperator można wówczas szacować na nie większe niż 150-200 kWh/rok na 100 m2.

Wentylacja zdecentralizowana – rozwiązanie dla modernizacji

W ostatnim czasie dostępne stało się jeszcze inne rozwiązanie dla wentylacji mechanicznej mieszkań, czy domów. Jest ono przydatne dla obiektów modernizowanych i małych gdzie nie jest możliwe prowadzenie kanałów powietrznych. Wentylację zdecentralizowaną buduje się w oparciu o kilka małych central nawiewno-wywiewnych. Instaluje się je bezpośrednio w ścianach zewnętrznych. Automatyka steruje całym systemem tak aby uzyskiwać prawidłowe zbilansowane wietrzenie pomieszczeń. Centrale wentylacyjne (oprócz zabudowanych w łazience, WC, kuchni) stają się zamiennie – nawiewnymi i wywiewnymi. Wbudowane akumulacyjne wymienniki ciepła (zwykle ceramiczne) odbierają i oddają ciepła do powietrza.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,