Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 25/05/2014

Pompa ciepła wody użytkowej a nie bojler elektryczny

Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowi coraz częściej stosowane rozwiązanie. Pozwala to znacznie obniżyć koszty eksploatacji w porównaniu do kosztów elektrycznego podgrzewania wody. Bojler elektryczny cechuje się jednymi z najwyższych kosztów podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła przy współczynniku efektywności rocznej SCOP = 3,0, jest w stanie obniżyć te koszty około 3-krotnie. 


Pompa ciepła typu powietrze/woda zintegrowana z podgrzewaczem stanowi samodzielne urządzenie. Dodatkowo może być ono wspomagane grzałką elektryczną dla podwyższenia komfortu lub w przypadku awarii urządzenia. Niski pobór mocy elektrycznej przez pompę ciepła wynosi normatywnie 600 W. Pozwala to stosować ją przy ograniczeniach w przyłączaniu urządzeń elektrycznych, np. w starszych sieciach elektrycznych.

Pompa ciepła wody użytkowej zamiast bojlera elektrycznego

Podgrzewanie ciepłej wody za pomocą bojlera elektrycznego jest ciągle często spotykane, pomimo świadomości, że wiąże się to z wysokimi kosztami podgrzewania ciepłej wody. W Polsce elektryczne podgrzewania wody odbywa się w około 10% domach jednorodzinnych (“Przegląd efektywności energetycznej 2015”, Instytut Ekonomii Środowiska IEŚ). Stanowi to ponad 500.000 pracujących urządzeń o niskiej efektywności energetycznej. Bojler elektryczny jest najczęściej stosowany w budynkach ogrzewanych kotłami węglowymi. Pozwala on po sezonie grzewczym wyłączyć kocioł z pracy. Jest to o tyle korzystne, że kocioł na paliwo stałe uzyskuje znacznie niższą sprawność poza sezonem grzewczym. Potrzeba podgrzewania wody 1-2 razy dziennie wymusza albo utrzymywanie dyżurnej temperatury w kotle, albo generuje wysokie straty rozruchowe i postojowe.

Ekologiczne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym

Warunki klimatyczne w półroczu IV-IX są szczególnie korzystne dla pracy pomp ciepła czy też instalacji solarnych. Wysoki udział wykorzystania energii odnawialnej przez te urządzenia nie tylko obniża koszty eksploatacyjne, ale również ogranicza emisję zanieczyszczeń. Ważne jest także w ujęciu globalnym ograniczenie zużycia energii pierwotnej (przede wszystkim elektrycznej wytwarzanej w elektrowni). Wybór rozwiązania – pompy ciepła lub kolektorów słonecznych jest uzależniony od szeregu oczekiwań i warunków technicznych. Zwykle najdogodniejszą jest zamiana bojlera elektrycznego na pompę ciepła wody użytkowej. Wymaga to małej ingerencji w budynku (modernizacja). Bojler elektryczny można zachować jako awaryjne źródło podgrzewania ciepłej wody.

Kategoria: Tagi: , , , , ,