Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 24/02/2014

Badanie zachowania mieszkańców (7.861 osob) – jak obniżają zużycie energii i koszty ogrzewania domu

Raport o oszczędzaniu energii pod nazwą “Wärmebarometer 2012” (“Barometr ciepła 2012”) powstał na podstawie badań w których wzięło udział 7.861 osób.  Przeprowadzone je z inicjatywy firmy Vaillant w 7 krajach, aby znaleźć odpowiedzi na szereg ważnych pytań związanych z ciepłem. Ograniczanie zużycia energii i zmniejszanie kosztów ogrzewania jest jednym z ważniejszych elementów dbałości o budżet domowy. Mieszkańcy różnych krajów mają często odmienne zachowania na przykład na wypadek odczuwania chłodu. W krajach o cieplejszym klimacie, oczekiwane są raczej niższe temperatury wewnątrz budynku. W krajach “zimniejszych” oczekuje się wyższych temperatur i dłuższego czasu trwania sezonu grzewczego.  Jednocześnie podejmowanych jest wiele konkretnych działań zmniejszających koszty ogrzewania domu. Najczęściej jest to skracanie czasu trwania sezonu grzewczego, a także obniżanie temperatury pomieszczeń w nocy.


Raport o oszczędzaniu energii – czym ogrzewać dom?

W ramach badania mieszkańców w 7 krajach, zapytano także o preferowany rodzaj źródła ciepła. Ponad połowa osób wymieniła pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. To te urządzenia oceniono jako najbardziej pożądane do zastosowania w przyszłości dla własnych potrzeb. Taki wybór nie jest zaskoczeniem. Urządzenia korzystające w tak wysokim stopniu z energii odnawialnej zapewnią najniższe koszty eksploatacyjne. Jednocześnie cechować się będą zerowymi emisjami zanieczyszczeń w miejscu ich zabudowy. Najnowszym trendem jest zresztą budowa domów zeroenergetycznych. Można to uzyskać stosując połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Jest to rozwiązanie o wyjątkowych walorach pod względem efektywności energetycznej, a także komfortu użytkowania.

Komfort cieplny, a koszty ogrzewania?

Ciekawym wnioskiem jest zależność poziomu komfortu cieplnego od kosztów ogrzewania domu. O ile średnia temperatura wewnątrz pomieszczeń w Rosji wynosiła 21-22 stopni, to już w we Francji i Holandii o 5 stopni mniej. Jest to skutkiem konieczności oszczędzania energii w krajach Europy Zachodniej, gdzie paliwa są stosunkowo drogie. Ceny paliw, a w szczególności cena gazu ziemnego w Rosji będą tutaj zdecydowanie niższe niż w innych krajach. Podobny wniosek można wysnuć porównując tygodniowe zużycie ciepłej wody. W Rosji wynosi ono 1800 litrów, a w Holandii, Francji i Niemczech około 1100 litrów tygodniowo na 1 osobę.

Kategoria: Tagi: , , , , ,