Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Obliczanie bilansu energii. Czy musisz robić to sam?

Bilans energii budynku to porównanie zysków energii cieplnej z jej stratami. To obliczenie stanowi podstawę przy tworzeniu domu energooszczędnego. Osoby inwestujące w budowę domu, a szczególnie Ci, którzy decydują się na budynek energooszczędny lub pasywny, chcą, aby udział zysków energetycznych był możliwie najwyższy, a straty najniższe. W jaki sposób sprawić, aby ogrzewanie domu jednorodzinnego było niedrogie i bezpieczne dla środowiska?

W jaki sposób sprawić, aby ogrzewanie domu jednorodzinnego było niedrogie i bezpieczne dla środowiska?

Każdy, myśląc o budowie domu, finalnie chce płacić za ogrzewanie jak najmniej. Właśnie dlatego coraz większym powodzeniem cieszy się budownictwo pasywne i energooszczędne, gdzie kluczowym elementem wpływającym na bilans energii jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania.

Co ważne, od stycznia 2017 roku obowiązują nowe przepisy i warunki techniczne, a celem wprowadzonych zmian było ograniczenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło oraz działania mające na celu ochronę środowiska.

Zobacz systemy domów inteligentnych KNX – na czym to polega?

Oznacza to, że inwestorzy, decydując się na ekologiczne rozwiązania grzewcze, mogą mieć pewność, że za ciepło w domu nie zapłacą wysokich kwot.

Czym dokładnie jest bilans energetyczny domu i czy musimy go obliczać?

Do każdego domu dostarcza się energię, aby podgrzać budynek i wodę użytkową, zasilić urządzenia, oświetlić wnętrze. W bilansie energetycznym bierzemy jednak pod uwagę przede wszystkim energię cieplną, ponieważ często to jej spora ilość zostaje utracona, a to oznacza koszty dla właściciela budynku. Celem jest minimalizacja strat, a przy tym dostarczenie do domu jak najmniejszej ilości energii bądź wytworzenie jej najniższym kosztem.

Im większe są zyski energii, tym mniej musimy jej czerpać z konwencjonalnych źródeł, aby zapewnić optymalną temperaturę wewnątrz domu. Pozytywny (dodatni) bilans energetyczny jest więc miarą efektywności energetycznej domu.

W bilansie uwzględnia się m.in.:

  • kształt budynku,
  • wielkość domu,
  • cechy otoczenia,
  • usytuowanie budynku,
  • izolacyjność termiczną przegród,
  • sposób ogrzewania,
  • wentylację.

Zdecydowanie trudniej obliczyć bilans energii dla już istniejącego budynku niż dla tego, który ma powstać. Bilans energii cieplnej najczęściej określają audytorzy energetyczni, a samodzielne obliczenia są dość trudne. Możemy jednak być pewni, że podejmując kilka kluczowych decyzji i wprowadzając zmiany związane z wyborem systemu ogrzewania, bilans energetyczny będzie bardzo korzystny.

Bilans energetyczny budynku – skąd straty, skąd zyski

Najwięcej ciepła ucieka z domu wraz z powietrzem, które zostaje odprowadzane poza budynek przez system wentylacji. Aby tego uniknąć, warto zainstalować urządzenie odzyskujące ciepło, czyli rekuperator, dzięki któremu mamy szansę odzyskać nawet 95% energii cieplnej i obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20-30%.

W celu obniżenia bilansu energetycznego budynku warto połączyć pracę rekuperatora z pompą ciepła. Doprowadzimy tym samym do redukcji opłat za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody. Co ważne, nowoczesne rekuperatory są wyposażone w rozwiązania automatyczne dostosowujące wydajność instalacji do trybu życia mieszkańców domu. Dzięki temu możemy zaprogramować wydajność urządzenia w taki sposób, że w czasie wizyty gości będzie ono pracować z maksymalną wydajnością, w czasie naszego urlopu z minimalną, a przed naszym powrotem do domu powróci do poprzednich ustawień.

Pompa ciepła to nie jedyne rozwiązanie wykorzystujące OZE, czyli odnawialne źródła energii, korzystnie wpływające na bilans energetyczny domu. Oto kilka sposobów na to, jak zaplanować ogrzewanie w domu, aby uzyskać możliwie najkorzystniejszy bilans energii i skutecznie obniżyć zużycie energii pierwotnej.

Dotychczasowe źródło ciepłaPropozycja poprawy bilansu energetycznego
Kondensacyjny kocioł gazowyInstalacja solarna (oraz wentylacja mechaniczna)
Kondensacyjny kocioł olejowyInstalacja solarna + wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (dodatkowo zwiększenie standardu izolacyjności cieplnej przegród budynku)
Pompa ciepła (najwyższa efektywność energetyczna)Działanie samodzielne lub wsparcie przez instalację solarną lub fotowoltaiczną

Szczególne znaczenie w przypadku korzystnego bilansu energii ma wykorzystanie energii odnawialnej, inwestycja w urządzenia takie jak pompy ciepła i kolektory słoneczne. Pierwsze mogą samodzielnie zapewnić wymagany poziom zużycia energii. Drugie, czyli kolektory słoneczne, skutecznie uzupełnią konwencjonalne źródła ciepła (kondensacyjny kocioł gazowy lub olejowy). Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła również obniża potrzeby energetyczne budynku oraz poprawia komfort w domu.

Inteligentne ogrzewanie i sterowanie aplikacją

Inteligentny system ogrzewania pracuje wyłącznie wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne, a innowacyjność rozwiązania polega na możliwości stworzenia współpracującego systemu, którego pracę można kontrolować np. z poziomu aplikacji mobilnej.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700 może zarządzać zarówno systemami ogrzewania, jak i wentylacją mechaniczną, w oparciu o analizę pogody i ustawień preferencji domowników. Oznacza to, że urządzenie wykorzystuje zasoby paliwa najlepiej jak potrafi, a koszty zużycia energii redukują się.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Regulator:

  • wybiera optymalne źródła,
  • monitoruje zużycie energii (gazu, oleju, energii elektrycznej),
  • rejestruje uzysk energii z otoczenia, czyli pomp ciepła i kolektorów solarnych.

Co więcej, dzięki aplikacji multiMATIC App mamy dostęp do zapotrzebowania energetycznego, raportów i uzysku cieplnego, co oznacza, że aplikacja samodzielnie wizualizuje prognozowy pobór prądu i gazu oraz uzysk energii z otoczenia.

Nie musimy zatem dokonywać skomplikowanych obliczeń i martwić się o bilans energii w naszym domu. Aplikacja przekazuje nam dokładne dane o efektywności energetycznej budynku, tak więc optymalizowanie pracy urządzeń jest jeszcze łatwiejsze. Wybierz rozwiązania systemowe Vaillant i zapewnij sobie komfort życia w inteligentnym domu.

Zobacz multiMATIC APP, jak sterować ogrzewaniem przez Internet