Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 25/10/2013

Wentylacja pomieszczeń – wpływ na jakość powietrza wewnętrznego

Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych odgrywa decydujące znaczenie w zapewnieniu właściwej jakości powietrza wewnętrznego. Jednym ze wskaźników jakości powietrza jest zawartość dwutlenku węgla CO2. W zależności od aktywności mieszkańców oraz czasu przebywania w pomieszczeniu, stężenie CO2 wzrasta w czasie. Szczególnie newralgicznym miejscem w domu czy mieszkaniu jest pod tym względem sypialnia. Statystycznie sen człowieka zajmuje 6-8 godzin, a więc czas przebywania w niej jest najdłuższy w domu. Przy ograniczonej ilości świeżego powietrza, już po 2 godzinach może zostać przekroczona granica 1000 ppm, którą według Pettenkofera przyjęto za graniczną ze względów higienicznych. Nadmierna ilość CO2 powoduje objawy dyskomfortu. Wówczas jakość powietrza wewnętrznego będzie w dłuższej perspektywie zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego.


Jakość powietrza wewnętrznego zależnie od sposobu wentylacji domu

Problemem współczesnych domów jest nieodpowiednia wentylacja przy jednoczesnej szczelności okien i całej bryły domu. W domach pasywnych, czy niskoenergetycznych szczelność powietrzna jest wymogiem, ale jednocześnie w połączeniu z zastosowaniem wentylacji mechanicznej. Nie ma tutaj problemu złej jakości powietrza. Ale już w starszych domach, gdzie dokonano wymiany okien na nowe, problem nie działającej wentylacji naturalnej, w szybkim czasie może doprowadzić po powstania syndromu tzw. chorego budynku. Wyjściem pozostanie tutaj otwieranie okien, ale spowoduje ono zwiększenie utraty ciepła oraz napływ zanieczyszczeń zewnętrznych. Dla budynków modernizowanych bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej. Taki rodzaj wentylacji nie wymaga trudnego prowadzenia przewodów powietrznych i zabudowy rekuperatora w istniejącym domu. Małe centrale wentylacyjne instaluje się bezpośrednio w ścianach zewnętrznych. Automatyka dba o prawidłowe przepływy powietrza w domu i jednocześnie o odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego.

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej mogą być sterowane automatycznie w zależności od zwartości CO2 w powietrzu wewnętrznym. Dzięki temu możliwe jest obniżenie zużycia energii, ponieważ rekuperator pracuje ściśle według bieżących potrzeb. Rekuperatory tego typu uzyskują najwyższe klasy efektywności energetycznej: nawet A+.

Jakość powietrza wewnętrznego, a smog na zewnątrz?

W naszych warunkach ogromnym problemem pozostaje zjawisko smogu w sezonie grzewczym. Jak się okazuje smog odgrywa dużą rolę dla budynków pozbawionych wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Według prowadzonych badań, przeciętnie połowa zanieczyszczeń pyłowych przenika wraz z powietrzem do środka pomieszczeń. Jest to zależne od szczelności okien, a także intensywności wietrzenia poprzez ich otwieranie. Najskuteczniejszym sposobem “walki ze smogiem” będzie stosowanie dokładnych filtrów przeciwpyłowych. Powinny być one jednak instalowane od razu na wejściu powietrza zewnętrznego do budynku. Z uwagi na duże opory przepływu sprowadza się to w praktyce do konieczności zastosowanie rekuperatora. Takie rekuperatory jak np. Vaillant recoVAIR mogą pracować z filtrem klasy F7, a nawet F9. Już klasa F7 filtra pozwoli zatrzymać do 95% pyłu zawieszonego PM10. W przeciwieństwie do tzw. oczyszczaczy powietrza wewnętrznego, zanieczyszczenia te w ogóle nie dostaną się wnętrza i nie będą mieć kontaktu z ludźmi.

Kategoria: Tagi: , , , , , , , , , , ,