Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 14/09/2013

Jaki regulator wybrać – pokojowy czy pogodowy?

Regulator pracy kotła i całego systemu grzewczego decyduje o komforcie zarówno cieplnym, jak i kosztach eksploatacyjnych. Regulatory posiadają obecnie rozbudowane funkcje i umożliwiają nie tylko na tradycyjny wybór na zasadzie “regulator pokojowy, czy pogodowy”. Pozwalają także korzystać z obydwu trybów pracy równocześnie. W pełni pogodowy tryb pracy kotła kondensacyjnego zapewnia najwyższą sprawność jego pracy, z kolei sterowanie w zależności od temperatury wewnętrznej – najwyższy poziom komfortu cieplnego. Decyzja czy wybrać regulator pokojowy czy pogodowy powinna uwzględniać oczekiwania użytkownika w tym zakresie.


Wpływ regulatora na poziom komfortu cieplnego

Komfort cieplny w pomieszczeniu ogrzewanym powinien być stabilny i niezależny od zmian warunków pogodowych. Regulator pokojowy powinien utrzymywać zadaną temperaturę wewnętrzną niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej, a także nasłonecznienia, wiatru, itd. Regulator pogodowy przy prawidłowo dobranej krzywej grzewczej, powinien zapewnić wymagany poziom komfortu cieplnego bez względu na zmiany warunków wewnętrznych w domu. Czynnikiem, który powinien być jednak uwzględniony dodatkowo, jest bezwładność cieplna budynku. W przypadku regulatora pokojowego może dochodzić do zbyt późnych reakcji systemu ogrzewania w stosunku do zmian na zewnątrz. Może to skutkować przegrzaniem lub niedogrzaniem pomieszczeń.

Z kolei regulator pogodowy nie uwzględniając ciepła zakumulowanego w budynku może niepotrzebnie wymuszać pracę źródła ciepła. Skutki mogą być takie same – przegrzanie pomieszczeń. Może to wystąpić także, gdy występować będą zyski ciepła (nasłonecznienie, obecność ludzi, gotowanie, prasowanie, itp.). Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie rozbudowanych regulatorów pogodowych, prowadzących także pomiar temperatury w budynku (lub jego strefach). W ten sposób zapewniona zostanie efektywna prac źródła ciepła – poprzez regulację mocy grzewczej oraz temperatury wody grzewczej. Ale jednocześnie “pogodowa” praca systemu grzewczego będzie korygowana zależnie od zmian temperatury wewnętrznej.

Wpływ regulatora na efektywność energetyczną systemu ogrzewania domu

Obowiązująca od 2015 roku dyrektywa o efektywności energetycznej urządzeń i zestawów grzewczych uwzględnia także znaczenie automatyki. Dla zestawów (nawet typu kocioł + regulator) określa się zbiorczą etykietę efektywności. Z podstawowym mechanicznym regulatorem pokojowym ON/OFF tzw. premia do całkowitej efektywności wynosi jedynie 1%. Z kolei zaawansowane regulatory (np. Vaillant multiMATIC  VRC 700) mogą przynosić premię w maksymalnym wymiarze, czyli 5 punktów. Muszą jednak móc sterować pracą co najmniej 3 stref grzewczych w budynku i regulować płynnie moc i temperaturę roboczą źródła ciepła. Zaawansowane regulatory nie tylko wpływają na wzrost efektywności systemu grzewczego, ale także zwiększają funkcjonalność i wygodę obsługi. Często standardem dla nich jest np. możliwość zdalnego sterowania przez Internet pracą systemu grzewczego

Regulator pokojowy czy pogodowy?

Zadając sobie pytanie typu “regulator pokojowy czy pogodowy” trzeba uwzględnić także poziom skomplikowania systemu grzewczego, a także wielkość ogrzewanego obiektu. Inne potrzeby będą występować przy małym systemie, np. ogrzewania etażowego mieszkania z kotłem 2-funkcyjnym. Inne z kolei przy ogrzewaniu domu, z 2 obiegami grzewczymi i systemem ogrzewania podłogowego. W pierwszym przypadku częstym popularnym rozwiązaniem jest regulator pokojowy. W drugim z kolei standardem jest stosowanie regulatorów pogodowych.

Kategoria: Tagi: , , , ,