Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 05/08/2013

Zasobniki warstwowe ciepłej wody użytkowej

Zasobniki warstwowe ciepłej wody użytkowej stanowią coraz częściej spotykane rozwiązanie w małych obiektach. Wcześniej znajdowały miejsce głównie w przypadku wysokich potrzeb wody w domach wielorodzinnych, hotelach, szpitalach, itp. Trend minimalizacji miejsca potrzebnego do zabudowy urządzeń grzewczych sprzyja popularyzacji tego rozwiązania. zasobniki cechują się mniejszymi pojemnościami w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy pojemnościowych (z wężownicą). Jednocześnie zasobniki warstwowe potrafią zapewnić wysoki poziom komfortu wody użytkowej. Woda jest dostępna w krótkim czasie w wymaganej temperaturze. Zasobniki tego rodzaju współpracują z płytowymi wymiennikami ciepła. W przypadku kotłów wiszących lub kompaktowych – wymiennik wbudowany jest bezpośrednio w środku. Korzystną cechą zasobników warstwowych jest wysoka wydajność grzewcza, a tym samym większe schłodzenie wody grzewczej. Niższe temperatury powrotu zwiększają sprawność pracy kotła kondensacyjnego. Kocioł może wówczas pracować w trybie kondensacji także, gdy podgrzewa wodę użytkową. 


Zasobniki warstwowe dzięki wysokiej wydajności mogą być stosowane w ograniczonym miejscu, gdzie nie można było by zastosować podgrzewaczy pojemnościowych z wężownicą. Zasobnik warstwowy o pojemności 40 litrów może mieć porównywalną wydajność wytwarzania ciepłej wody użytkowej jak podgrzewacz wężownicowy o pojemności 70 litrów. Zasobniki warstwowe posiadają z kolei pewne ograniczenia. Przy bardzo małych objętościach nie przewiduje się na przykład podłączenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Jeżeli już jest taka możliwość, to ze ścisłym zachowaniem wytycznych producenta, narzucającymi maksymalne natężenie przepływu cyrkulującej wody użytkowej. Zasobniki tego rodzaju są także bardziej wrażliwe na gorszej jakości wodę wodociągową z uwagi na małej przekroje wewnętrzne płytowego wymiennika ciepła. Należy zwrócić uwagę dla jakiej twardości wody jest możliwe zastosowanie takiego zasobnika. W razie potrzeby nalezy zastosować stację zmiękczającą wodę wodociągową.

Koncepcja zasobników warstwowych bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniu do współpracy z kotłami wiszącymi. Dzięki temu można wybrać rozwiązanie pośrednie pomiędzy kotłem jedno-, a dwufunkcyjnym. Kocioł z wbudowanym zasobnikiem cechuje się niewiele większymi gabarytami niż standardowy kocioł dwufunkcyjny (zwykle zwiększona głębokość kotła z zasobnikami usytuowanymi za tylną ścianką kotła). Za to kocioł z zasobnikiem zajmuje znacznie mniej miejsca niż kocioł jednofunkcyjny współpracujący z podgrzewaczem pojemnościowym. Jest to dogodne rozwiązanie dla apartamentów, małych domów, czy też mieszkań o zwiększonych wymaganiach komfortu wody użytkowej.

Kategoria: Tagi: , , , , ,